fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Kongo pozwala na szukanie ropy w parkach narodowych

Goryle górskie w parku narodowym Virunga
Flickr
Rząd Demokratycznej Republiko Konga zdecydował o częściowym otwarciu dwóch parków narodowych - Virunga i Salonga i zezwolić na wiercenia w poszukiwaniu ropy naftowej.

W parkach narodowych Virunga i Salonga, które znajdują się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, żyją tak rzadkie gatunki zwierząt jak ginące goryle górskie czy szympansy bonobo.

Władze Kongo już od lat krążyły wokół tematu wierceń na tych obszarach, ale plany te spotykały się z gwałtownymi protestami naukowców i obrońców przyrody na całym świecie.

Rząd w wydanym oświadczeniu zakomunikował, że zatwierdził powołanie międzyresortowych komisji odpowiedzialnych za przygotowanie planów otwarcia części parków dla działań eksploracyjnych, w tym 1720 km kw. (lub 21,5 procent) z prowincji Virunga we wschodnim Kongo. W parku Virunga żyje ponad połowa światowej populacji goryli górskich.

Salonga zajmuje 33 350 km kw. powierzchni dorzecza Kongo, drugiego co do wielkości lasu tropikalnego na świecie. Żyją tam szympansy bonobo, słonie leśne, szympansy karłowate i pawie kongo.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA