Po trzech kwartałach udział Lubelskiego Węgla Bogdanka w krajowym rynku węgla dla energetyki zawodowej spadł do 21,7 proc. To o 13 proc. mniej niż przed rokiem. Ale to nie koniec złych wieści dla najbardziej rentownej kopalni węgla w Polsce, która niedawno trafiła do energetycznej grupy Enea. Wieloletnią umowę na dostawy paliwa z Bogdanki wypowiedziała właśnie spółka EDF Paliwa. Stronom nie udało się dojść do porozumienia w sprawie cen węgla na 2016 r. Umowa przewiduje roczny okres wypowiedzenia.

Zarząd Bogdanki przekonuje, że umowa z EDF Paliwa nie ma dla spółki znaczenia strategicznego. W tym roku dostawy dla tej spółki stanowiły 4 proc. sprzedaży podlubelskiej kopalni. – Oceniam, że roczny okres wypowiedzenia pozwoli nam na zastąpienie utraconych wolumenów, w przypadku jeśli nie doszłoby do zawarcia ponownej umowy z EDF Paliwa, choć jesteśmy otwarci na kontynuację rozmów z tym odbiorcą i szukanie porozumienia – zapewnia Zbigniew Stopa, prezes LW Bogdanka.

Podlubelska spółka musi zmagać się m.in. z konkurencją ze strony śląskich kopalń. Choć jej koszty wydobycia są zdecydowanie niższe na Śląsku, to w tym roku Bogdance mocno dała się we znaki wyprzedaż przez Kompanię Węglową zwałów węgla po bardzo niskich cenach.

Analitycy są jednak dobrej myśli. – Bogdanka powinna stopniowo odzyskiwać utracone ostatnio udziały w rynku. Na pewno pomoże jej wejście do grupy kapitałowej Enei. Szacuję, że Bogdance uda się zrealizować tegoroczną sprzedaż na zakładanym poziomie ok. 8,5 mln ton, a w 2016 r. wolumen sprzedaży powinien wzrosnąć do przynajmniej 9 mln ton – twierdzi Maciej Bobrowski, szef działu analiz DM BDM. Informacje o wygasaniu niektórych umów traktuje on jako element negocjacji cenników. – Należy mieć na uwadze, że Bogdanka ma wciąż takich stałych odbiorców, jak: Enea, Energa czy PGNiG Termika – mówi Bobrowski.

Władze Bogdanki dodają, że spółka podpisała właśnie aneks przedłużający do końca 2016 r. okres obowiązywania umowy z należącą do Energi elektrownią Ostrołęka. Poza tym od I kwartału 2017 r. mają ruszyć dostawy paliwa do nowego bloku Enei w Kozienicach. Bogdanka będzie tam dostarczać około 2 mln ton węgla rocznie.