W środę w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu noweli kodeksu postępowania cywilnego i prawa o notariacie, który dotyczy tej zmiany.

Europejskie poświadczenie spadku to trzeci, obok sądowego postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku oraz wydawanego przez notariuszy aktu poświadczenia dziedziczenia, dokument służący wykazywaniu praw do spadku. Wprowadziło go na terenie UE rozporządzenie o europejskim poświadczeniu spadkowym. Ma ułatwiać potwierdzenie praw do spadku w tzw. relacjach transgranicznych. Zasadą jest, że dziedziczenie odbywa się według prawa miejsca zwykłego pobytu zmarłego. Niesie niebezpieczeństwo nieodczytania właściwie woli zmarłego, tym bardziej że systemy spadkowe różnią się w poszczególnych krajach. Jednak np. obywatel polski mieszkający dłużej w Niemczech będzie mógł zastrzec w testamencie stosowanie do spadku po nim prawa polskiego.

Ewidencjonowanie tych dokumentów w prowadzonym przez Krajową Radę Notarialną rejestrze ruszy 8 września. Tak samo rejestrowane będą postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku i akty poświadczenia dziedziczenia.

Etap legislacyjny: przed drugim czytaniem w Sejmie