Iustitia przypomina, że Międzynarodowy Trybunał Karny wydał wyrok umożliwiający przeprowadzenie śledztwa w sprawie naruszeń praw człowieka m.in. w Afganistanie. W odpowiedzi prezydent USA Donald Trump 11 lipca 2020 r. wydał dekret umożliwiający zastosowanie sankcji wobec sędziów i prokuratorów Trybunału, włącznie z konfiskatą majątku i zakazem wjazdu do kraju.

W podjętej uchwale Iustitia wyraża pełną solidarność z sędziami Międzynarodowego Trybunału Karnego, którym grozi się sankcjami międzynarodowymi za orzeczenie umożliwiające prowadzenie śledztwa w związku z podejrzeniem naruszenia norm międzynarodowych, w tym dotyczących praw podstawowych.

Stowarzyszenie podkreśla, że "niezależność sądów jest warunkiem koniecznym istnienia demokracji", a "władza, która narusza tę niezależność, zastraszając i wywierając naciski na sędziów, sprzeniewierza się swoim zobowiązaniom do przestrzegania zasad państwa prawa".

Iustitia zwraca uwagę, że sędziowie coraz częściej ponoszą konsekwencje osobiste z powodu pełnionej służby. - Zjawisko takie jest nieakceptowalne w cywilizowanym świecie i musi się spotkać z jednoznacznym potępieniem społeczności międzynarodowej - zaznacza.