Jak rozumieć przepisy i teksty - analiza praktyki wykładni sądowej

Prawników, szczególnie tych zajmujących się tzw. sądowym stosowaniem prawa, nie trzeba przekonywać, jak istotnym zagadnieniem jest wykładnia.

Aktualizacja: 12.07.2020 09:55 Publikacja: 11.07.2020 00:01

Jak rozumieć przepisy i teksty - analiza praktyki wykładni sądowej

Foto: Fotolia.com

Wprawdzie w nauce prawa bywa ona różnie rozumiana, ale można przyjąć, m.in. za prof. Ewą Łętowską, jej bardzo ogólną definicję: że są to różnorakie operacje intelektualne „dokonywane na przepisach i tekstach" (E. Łętowska, Wstęp [w:] H. Rabault, „Granice wykładni sędziowskiej", Warszawa 1997, s. 4).

Z perspektywy sądowego stosowania prawa nie czyni się też zwykle precyzyjnego rozróżnienia między wykładnią a argumentacją prawniczą, bo mając na względzie aspekt praktycznego działania prawa, różnice między tymi dwoma odrębnymi zjawiskami prawniczymi zacierają się. Z racji potrzeb sądu wykładnia bywa często łączona z argumentacją prawniczą, gdyż pojmowana jest jako uzasadnienie wspomnianych już operacji intelektualnych, które stanowią argumentację rozumienia źródła prawa, podanego jako podstawa podjętego rozstrzygnięcia (w postaci wyroku, postanowienia itp.).

Pozostało 93% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP