fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kiedy rolnik zapłaci VAT jak deweloper

Adobe Stock
Im więcej rolnik podejmuje aktywnych działań w celu sprzedaży ziemi, tym większe ryzyko, że zostanie uznany przez organy podatkowe za przedsiębiorcę działającego na rynku nieruchomości.

Sprzedaż gruntu przez rolnika bywa problematyczna w ujęciu VAT. Jeżeli bowiem rolnik podejmuje czynności mające na celu zwiększenie atrakcyjności sprzedawanego gruntu, jak jego podział na mniejsze działki czy, uzyskanie warunków zabudowy, to pojawia się istotne pytanie o charakter takiej sprzedaży. Organy podatkowe upatrują wówczas w takiej sprzedaży działalności mającej charakter gospodarczy. Rolnicy twierdzą natomiast, że rozporządzają majątkiem prywatnym.

TSUE rozgranicza

Wyjaśnień w kwestii oceny charakteru sprzedaży gruntów dostarcza wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE z 15 września 2011 r. wydany w polskiej sprawie C-180/10. W tej sprawie grunty rolne będące przedmiotem sporu zostały przekształcone w grunty przeznaczone pod zabudowę wskutek zmian planów zagospodarowania przestrzennego niezależnych od woli ich właścicieli. Następnie właściciele podzielili grunty na mniejsze działki i sprzedali je pojedynczym nabywcom. Trybunał stwierdził, że sama liczba i...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA