fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zmiany w opodatkowaniu transgranicznej sprzedaży w internecie

Handel w internecie
Adobe Stock
Podatnik sprzedający swoje towary konsumentom w innych krajach UE będzie mógł się zarejestrować na potrzeby VAT w jednym z państw członkowskich i rozliczać w tym państwie VAT należny w innych państwach UE. Państwo to będzie zobowiązane do przekazania innym państwom członkowskim należnych im kwot VAT z tytułu dostaw zrealizowanych przez podatnika na ich terytorium.

W Ministerstwie Finansów trwają prace nad przepisami wdrażającymi wypracowany w ramach Unii Europejskiej tzw. pakiet VAT e-commerce, który od 1 lipca 2021 r. powinien zacząć funkcjonować we wszystkich państwach członkowskich.

Pakiet ten przewiduje znaczące zmiany w zakresie opodatkowania VAT transgranicznej sprzedaży towarów na rzecz konsumentów (dalej: B2C). Przyjęcie tego pakietu jest motywowane rozwojem handlu elektronicznego oraz związanej z tym transgranicznej sprzedaży towarów na rzecz konsumentów – zarówno dostarczanych z jednego państwa członkowskiego UE do innego, jak i dostarczanych z terytorium państw trzecich na terytorium UE. Rozwój ten spowodował, że obecne regulacje dotyczące podatku VAT stały się nieefektywne, stanowią barierę dla rozwoju transgranicznego handlu elektronicznego oraz prowadzą do gorszej pozycji konkurencyjnej podatników z UE w porównaniu z podatnikami spoza UE.

Czytaj także: Kiedy sprzedaż na Allegro to działalność ...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA