Zmiany w opodatkowaniu transgranicznej sprzedaży w internecie

Podatnik sprzedający swoje towary konsumentom w innych krajach UE będzie mógł się zarejestrować na potrzeby VAT w jednym z państw członkowskich i rozliczać w tym państwie VAT należny w innych państwach UE. Państwo to będzie zobowiązane do przekazania innym państwom członkowskim należnych im kwot VAT z tytułu dostaw zrealizowanych przez podatnika na ich terytorium.

Publikacja: 29.12.2020 17:00

Zmiany w opodatkowaniu transgranicznej sprzedaży w internecie

Foto: Adobe Stock

W Ministerstwie Finansów trwają prace nad przepisami wdrażającymi wypracowany w ramach Unii Europejskiej tzw. pakiet VAT e-commerce, który od 1 lipca 2021 r. powinien zacząć funkcjonować we wszystkich państwach członkowskich.

Pakiet ten przewiduje znaczące zmiany w zakresie opodatkowania VAT transgranicznej sprzedaży towarów na rzecz konsumentów (dalej: B2C). Przyjęcie tego pakietu jest motywowane rozwojem handlu elektronicznego oraz związanej z tym transgranicznej sprzedaży towarów na rzecz konsumentów – zarówno dostarczanych z jednego państwa członkowskiego UE do innego, jak i dostarczanych z terytorium państw trzecich na terytorium UE. Rozwój ten spowodował, że obecne regulacje dotyczące podatku VAT stały się nieefektywne, stanowią barierę dla rozwoju transgranicznego handlu elektronicznego oraz prowadzą do gorszej pozycji konkurencyjnej podatników z UE w porównaniu z podatnikami spoza UE.

Pozostało 93% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Sądy i trybunały
Sędzia zwrócił się do władz Białorusi o azyl. To "bohater" afery hejterskiej w MS
Sądy i trybunały
"To jest dla mnie szokujące". Szefowa KRS o sprawie sędziego Szmydta
Dane osobowe
Wyciek danych klientów znanej platformy. Jest doniesienie do prokuratury
Prawo dla Ciebie
"Nowy rozdział dla Polski". Komisja Europejska zamyka procedurę artykułu 7
Sądy i trybunały
Zwrot w sprawie zmian w KRS? Nieoficjalnie: Bodnar negocjuje z Dudą