Michał Chyła

Przepisy podatkowe są przeszkodą w rozwoju najmu instytucjonalnego

Planując inwestycje w najem instytucjonalny, trzeba już na etapie planowania przeanalizować kwestie podatkowe. W zależności od przyjętego modelu działania i rodzaju oferowanego najmu, obciążenia fiskalne mogą się bowiem znacząco różnić.

Czy jest przyszłość dla mechanizmu opodatkowania spółki holdingowej

Założeniem nowych regulacji jest zwolnienie z podatku dochodów uzyskiwanych przez spółkę holdingową ze sprzedaży udziałów w podmiotach zależnych. Zwolnienie jest uzależnione od wielu przesłanek, często trudnych do spełnienia.

VAT: Nie wszyscy skorzystają z uproszczeń

Z dniem 1 lipca 2021 r. powinny wejść w życie zmiany w ustawie o VAT, które m.in. mają na celu ułatwienie rozliczania podatku VAT od transgranicznej sprzedaży towarów na rzecz konsumentów. Jednak nie wszyscy podatnicy będą mogli skorzystać z tych ułatwień.

Sprzedaż za pośrednictwem platform internetowych

Pakiet VAT e-commerce i odpowiednio projekt zmian do ustawy o VAT, w zakresie sprzedaży towarów za pośrednictwem platform sprzedażowych, przewiduje nałożenie na takie platformy obowiązku rozliczenia VAT od sprzedaży realizowanej przez sprzedawców – użytkowników za pośrednictwem tej platformy na rzecz konsumentów.

Zmiany w opodatkowaniu transgranicznej sprzedaży w internecie

Podatnik sprzedający swoje towary konsumentom w innych krajach UE będzie mógł się zarejestrować na potrzeby VAT w jednym z państw członkowskich i rozliczać w tym państwie VAT należny w innych państwach UE. Państwo to będzie zobowiązane do przekazania innym państwom członkowskim należnych im kwot VAT z tytułu dostaw zrealizowanych przez podatnika na ich terytorium.

Zmiany w zakresie zaliczek uproszczonych

Przepisy ustawy o CIT przewidują możliwość płacenia co miesiąc zaliczek na podatek dochodowy w stałej kwocie ustalonej jako 1/12 podatku należnego wykazanego w zeznaniu podatkowym złożonym w roku poprzedzającym dany rok podatkowy.

Koronawirus: rozliczanie strat podatkowych

Panujący obecnie stan epidemii i wynikająca z niego sytuacja gospodarcza spowodowały konieczność wprowadzenia regulacji zmniejszających obciążenia przedsiębiorców. W ramach wielu zmian w prawie, mających na celu złagodzenie skutków epidemii, wprowadzono również nowe regulacje zmniejszające obciążenia podatkowe.