Mieleckie Black Hawki na Filipiny i do polskiej policji

Siły Powietrzne Filipin zamówią co najmniej 16 wojskowych Black Hawków. To dobra wiadomość dla PZL Mielec, bo właśnie w podkarpackich zakładach firmy Sikorsky/Lockheed Martin powstają eksportowe helikoptery S70i amerykańskiego koncernu.

Aktualizacja: 11.12.2018 22:15 Publikacja: 11.12.2018 13:38

Mieleckie Black Hawki na Filipiny i do polskiej policji

Foto: materiały prasowe

O kontrakcie przygotowywanym przez filipińską armię poinformowała na stronach internetowych gazeta The Philippine Star. 

- Siły Powietrzne zdecydowały się nabyć śmigłowce Black Hawk po anulowanie kontraktu na śmigłowce wielozadaniowe z Kanady - powiedział sekretarz obrony Delfin Lorenzana. Szef resortu obrony ujawnił, że Manila ma zamiar także pozyskać śmigłowce uderzeniowe. Najprawdopodobniej w grę wchodzą tureckie maszyny szturmowe T129 ATAK, zmodernizowana wersja bojowej włoskiej Mangusty.

Śmigła z polskich zakładów

Filipińska prasa cytuje sekretarza obrony Lorenzana, iż wojsko chce podpisać umowę na zakup 16 śmigłowców wsparcia w przyszłym roku po tym jak ostatecznie techniczna grupa robocza Sił Powietrznych sformułuje zalecenie, że Black Hawk to najlepsze rozwiązanie, a Black Hawki spełniają wymagania wojska.

Lockheed Martin, amerykańska globalna firma zbrojeniowa działająca na rynku lotniczym i obronnym, wcześniej oferowała Manili śmigłowce Black Hawk Siłom Powietrznym za pośrednictwem swojego śmigłowcowego oddziału Sikorsky.

- Odnotowujemy informację o wyborze produkowanych w Polsce śmigłowców Black Hawk przez Filipiny. Każda sprzedaż śmigłowców S-70i Black Hawk to doskonała wiadomość w kontekście zatrudnienia w polskim sektorze lotniczym. Dotyczy to zarówno stanowisk produkcyjnych, jak i inżynierskich, w tym także 1700 osób zatrudnionych w PZL Mielec, największym zakładzie produkcyjnym firmy Lockheed Martin zlokalizowanym poza Stanami Zjednoczonymi - mówi John Neilson, szef komunikacji firmy Lockheed Martin w Europie.

Inne wiropłaty, które były brane pod uwagę na Filipinach, to AW139 włoskiej grupy Leonardo (jego struktury powstają w lubelskich zakładach koncernu, czyli PZL Świdnik, tam też były projektowane), Surion - śmigłowiec produkowany przez Korea Aerospace Industries, oraz kanadyjski Bell 412. Minister Lorenzana ujawnił, że na wojskowe śmigłowce wsparcia filipiński rząd zamierza przeznaczyć równowartość ok. 240 mln dol. To oznacza, że w grę wchodzi zakup ok. 16 śmigłowców – poinformował sekretarz obrony.

Turecki ATAK

- Wstępnie, ze względu na ograniczone środki, mogliśmy dostać m.in. tylko 10 Surionów. To samo dotyczyło Black Hawków – ale producent – Sikorsky Aircraft zmienił swoją ofertę tak, aby Filipiny mogły pozyskać 16 egzemplarzy wojskowych maszyn - stwierdził Lorenzana. 

Minister potwierdził również, że Siły Powietrzne Filipin pozyskają śmigłowce szturmowe z Turkish Aerospace Industries i najprawdopodobniej będzie to 8 uderzeniowych wiropłatów T129 ATAK.

Zgodnie z doniesieniami, zbliżająca się międzyrządowa umowa pomiędzy Filipinami i Turcją „ posłuży jako punkt zwrotny w stosunkach wojskowych między oboma krajami”.

Nowe wyprodukowane w PZL Mielec śmigłowce Black Hawk zamówiła w podkarpackiej fabryce w tym roku polska Policja. 2 maszyny wycenione na ponad 142 mln zł zostały już dostarczone funkcjonariuszom z Biura Operacji Antyterrorystycznych. Kolejny zakontraktowany Black Hawk ma trafić do policjantów w marcu przyszłego roku.

Wiropłaty dla antyterrorystów

O tym, że Policja potrzebuje nowych śmigłowców, wiadomo od dawna. 

Obecnie w Policja używa w codziennej służbie przede wszystkim wyprodukowanych w PZL Świdnik maszyn W-3 Sokół (3 sztuki) i Mi-2 (4) a także dwóch lekkich, patrolowych helikopterów Bell 206 i VIP–owskiej latającej salonki Bell 412. Rolę śmigłowców wielozadaniowych pełnią dwa transportowe Mi-8T z 1983 roku, rosyjskiej produkcji. Służą one między innymi jako maszyny wsparcia dla policyjnych antyterrorystów, w tym specjalsów z Biura Operacji Antyterrorystycznych.

W projekcie ustawy o ustanowieniu "Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Biura Ochrony Rządu w latach 2017-2020", przewidziano sfinansowanie zakupu 4 śmigłowców wielozadaniowych oraz operacyjno-patrolowych w miejsce sukcesywnie wycofywanych maszyn znajdujących się u kresu technicznej sprawności.

Z Mielca w świat

PZL Mielec, dziś własność zbrojeniowego giganta Lockheed Martin, wyprodukowały do tej pory 46 śmigłowców S70 Black Hawk, w tym 44 dla odbiorców zagranicznych. Podkarpackie zakłady są w stanie dostarczać 24 gotowe maszyny rocznie. PZL Mielec produkuje także ważne komponenty do amerykańskich maszyn UH-60M Black Hawk używanych w US Army. 

Od 2009 roku już ponad 440 kabin, a także 300 zestawów stożków ogonowych i pylonów, wysyłano z Mielca do macierzystych zakładów Sikorsky w USA.

Obecnie helikoptery BH zbudowane w Polsce latają w ośmiu krajach (Polska, Meksyk, Kolumbia, Arabia Saudyjska, Brunei, USA, Turcja i Chile). 

O kontrakcie przygotowywanym przez filipińską armię poinformowała na stronach internetowych gazeta The Philippine Star. 

- Siły Powietrzne zdecydowały się nabyć śmigłowce Black Hawk po anulowanie kontraktu na śmigłowce wielozadaniowe z Kanady - powiedział sekretarz obrony Delfin Lorenzana. Szef resortu obrony ujawnił, że Manila ma zamiar także pozyskać śmigłowce uderzeniowe. Najprawdopodobniej w grę wchodzą tureckie maszyny szturmowe T129 ATAK, zmodernizowana wersja bojowej włoskiej Mangusty.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes
Krzysztof Gawkowski: Nikt nie powinien mieć TikToka na urządzeniu służbowym
Biznes
Alphabet wypłaci pierwszą w historii firmy dywidendę
Biznes
Wielkie firmy zawierają sojusz kaucyjny. Wnioski do KE i UOKiK
Biznes
KGHM zaktualizuje strategię i planowane inwestycje
Biznes
Rośnie znaczenie dobrostanu pracownika