Przemysł Obronny

Coraz więcej krajów NATO zwiększa nakłady na obronność

AFP
Sekretarz Generalny NATO poinformował, że do 2024 roku już 15 krajów NATO będzie wydawać co najmniej 2 procent PKB na obronność. Oznacza to miliardy na nowe uzbrojenie.

Podczas konferencji prasowej Jens Stoltenberg, Sekretarz Generalny NATO poinformował, że kraje Sojuszu planują znaczące zwiększenie wydatków na obronność. Wszystko zgodnie z deklaracją z 2014 roku, w której państwa NATO zgodziły się na zwiększenie wydatków na wojsko do 2 procent PKB do 2024 roku.

Za „znaczący postęp i dobry start” Jens Stoltenberg uznał fakt, że w tym roku 8 państw członkowskich Sojuszu przeznaczy 2 procent PKB na wydatki obronne. W 2014 tylko 3 kraje wydawały taki procent swojego PKB na wojsko, a przed NATO stoją znaczące wyzwania.

Wśród państw, które już w tym roku osiągną założony na 2024 cel są Polska, USA, Wielka Brytania, Grecja, Łotwa, Litwa, Estonia i Rumunia. W terminie zamierzają osiągnąć cel Francja, Bułgaria, Węgry, Turcja, Słowacja i Czarnogóra.

Niespodziewaną przeszkodą w osiągnięciu celu dla niektórych państw Sojuszu jest dobra koniunktura gospodarcza zwiększająca tempo wzrostu PKB. Oznacza to konieczność stosownego zwiększania wydatków obronnych, by zrealizować cel 2 proc. PKB do 2024. Nadal jednak 14 na 29 państw NATO może nie osiągnąć celu.

Rosnące budżety obronne to dobra wiadomość dla przemysłu zbrojeniowego. Zwiększanie nakładów odbywa się bowiem zarówno poprzez zakup nowego uzbrojenia, jak i modernizację dotychczasowego. Wśród państw NATO na obronność najwięcej wydają Stany Zjednoczone.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL