fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo w firmie

Właściciel KCI broni się przed atakiem

Fotorzepa / Marian Zubrzycki
Zarząd głównego udziałowca „Rzeczpospolitej" złożył w prokuraturze doniesienie przeciw firmie żądającej ponad 5 mln zł.

Zarząd KCI twierdzi, że nic nie jest winien spółce Centrum Nowoczesnych Technologii (CNT) z Sosnowca oraz że się już z nią rozliczył, a rzekomy wierzyciel nadal żąda zapłaty, co może stanowić przestępstwa oszustwa oraz wyzysku kontrahenta.

Reakcja na pozew

We wtorek KCI poinformował, że 16 grudnia 2020 r. do spółki wpłynął nakaz zapłaty wydany w postępowaniu nakazowym przez krakowski Sąd Okręgowy na skutek pozwu o zapłatę ponad 5,3 mln zł. Powództwo wniosło przez Centrum Nowoczesnych Technologii spółka akcyjna sp. k. z Sosnowca („CNT"). Jak informuje zarząd KCI, po analizie pozwu, w jego ocenie jest to ewidentnie nadużycie prawa ze strony CNT, dlatego KCI zdecydowała o podjęciu kroków prawnych w celu obrony swoich praw i interesów oraz zniweczeniu skutków owego nakazu zapłaty. W szczególności spółka złożyła wniosek o ograniczenie przez SO w Krakowie zabezpieczenia wynikającego z nakazu oraz wniosek ewentualny o uchylenie nakazu zapłaty jako tytułu zabezpieczenia. Ponadto złożyła do Prokuratury Okręgowej w Warszawie zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

– Pełnomocnik reprezentujący CNT robi w sądzie cuda. Mimo zapłaty przez KCI, prawda, że wskutek wykorzystania przez drugą stronę położenia naszej spółki, spornej kwoty, posunął się dalej i uzyskał nakaz zapłaty drugi raz tej samej, niebagatelnej kwoty 5,3 milionów zł. Dlatego zawiadomiliśmy sąd i prokuraturę, licząc na szybką reakcję – mówi Grzegorz Hajdarowicz, główny akcjonariusz KCI.

Zarząd KCI wskazuje w zawiadomieniu o podejrzenie popełnienia przestępstwa z art. 304 kk (a przynajmniej jego usiłowania), że przedstawiciele spółki CNT mieli świadomość, że dochodzona pozwem kwota trafiła już wcześniej na jej rzecz (na skutek ugody dotyczącej wcześniejszych rozliczeń), a mimo to podnieśli w pozwie, że KCI nie wykonało ugody, że KCI nie wywiązało się ze swoich zobowiązań i w szczególności winno zapłacić na rzecz CNT 5,3 mln zł. Doprowadziło to do obecnie egzekwowanego wobec KCI nakazu zapłaty. Dlatego te działanie przemawiają za analizą sprawy w kontekście dokonania, a w każdym razie co najmniej usiłowania dokonania oszustwa.

Afera prasowa?

– Okazuje się, że w polskich sądach można w błyskawicznym tempie doprowadzić do uzyskania nakazu zapłaty i egzekucji nieistniejącego długu (a sporny dług nie może być egzekwowany do czasu prawomocnego rozstrzygnięcia sądowego) – ocenia sytuację prof. Michał Romanowski. – Niektórzy pełnomocnicy procesowi stosują przy tym taktykę tzw. kłamstwa procesowego, licząc na efekt, który znamy z filmu „Dług" Krzysztofa Krauzego, i wykorzystanie przymusowej sytuacji rzekomego dłużnika.

Zajęcie przez komornika majątku KCI o wartości 0,5 mld zł na zabezpieczenie długu w kwocie 5,4 mln zł (i to nieistniejącego), i wszystkich kont, to według prof. Romanowskiego skandal. – Odwrócenie tego na drodze sądowej zajmie czas, a działalność wydawcy „Rzeczpospolitej" i „Parkietu" staje pod wielkim znakiem zapytania. Opinia, iż narusza to konstytucyjną zasadę proporcjonalności (adekwatność obciążenia do celu) i sprawiedliwości, to zbyt jurydyczne i eleganckie sformułowanie, aby właściwie opisać zachowanie komornika. To wszystko dotyczy wydawcy najbardziej opiniotwórczych dzienników w Polsce w zakresie spraw społecznych, gospodarczych i prawnych, takiego polskiego „Financial Times". Ja nie wierzę po tym, co widziałem i przy jakich sprawach doradzałem, w przypadki. Państwowy koncern Orlen przejmuje właśnie media w Polsce (Polska Press), zbudował agencję mediową, która ma rozdzielać środki na reklamę państwowych firm w mediach w Polsce (zasada dziel i rządź). Trudno dziwić się pytaniom, czy nie jest to ukryty sposób na przejęcie po Polska Press opiniotwórczego dziennika – dodaje prof. Romanowski.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA