fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo karne

Wojciech Sumliński uniewinniony od zarzutu korupcji przy weryfikacji WSI

123rf
Dziennikarz Wojciech Sumlińki został uniewinniony od zarzutu korupcji przy weryfikacji Wojskowych Służb Informacyjnych.

Sąd Rejonowy Warszawa-Wola uznał jednak winę Aleksandra L., byłego żołnierza WSI. Oskarżonego skazał na 4 lata pozbawienia wolności i 54,5 tys. zł grzywny.

Sumlińskiemu i L. w 2009 r. zarzucono płatną protekcję podczas weryfikacji WSI. Zgodnie z postawionymi zarzutami oskarżeni mieli w zamian za 200 tys. zł doprowadzić do pozytywnej weryfikacji oficera WSI płk. Leszka T.

Przewodniczący składu orzekającego, sędzia Stanisław Zdun wytknął błąd prokuratury ws. uznania za świadka byłego żołnierza WSI Leszka T.

Do poparcia winy Aleksandra L. niewątpliwie przyczyniły się nagrania fonoskopijne. W przypadku Sumlińskiego sąd wskazał, że nie ma nagrań, które mogłyby świadczyć na niekorzyść dziennikarza.

L. od początku przyznawał się do zarzucanego mu czynu i sam wnosił o wymierzenie mu takiej kary, jaką otrzymał.

Sąd uznał czyn oskarżonego pułkownika za haniebny i zagrażający bezpieczeństwu kraju.

- Mógł zdestabilizować, czy wręcz zdestabilizował działanie ważnej instytucji państwowej, jaką była komisja weryfikacyjna - podkreślał sędzia Zdun.

T. został uznany za niewiarygodnego świadka, który miał próbował skorumpować Pietrzaka – członka komisji WSI.

Sprawa toczyła się przez 8 lat. Media donosiły, że dziennikarz chciał popełnić samobójstwo. W lutym 2012 r. zmarł płk. Leszek T.

Obrońca Sumlińskiego mec. Puławska podczas mowy końcowej podkreśliła, że toczące się postępowanie było nie tylko wynikiem przekroczenia prawa, ale także przekroczenia granic przyzwoitości. Zdaniem mec. Dziennikarz miał być przynętą, która usunie Antoniego Macierewicza z polityki.

Wyrok nie jest prawomocny.

Źródło: rp.pl, PAP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA