Będzie więcej fotoradarów i mandatów dla kierowców

Na wszystkich polskich drogach pojawi się 358 nowych urządzeń rejestrujących wykroczenia. Aż 111 z nich stanie w nowych lokalizacjach.

Aktualizacja: 27.12.2018 16:36 Publikacja: 27.12.2018 15:05

Będzie więcej fotoradarów i mandatów dla kierowców

Foto: AdobeStock

Rzecz dotyczy nie tylko fotoradarów stacjonarnych, ale i mobilnych, odcinkowych pomiarów prędkości, rejestratorów przejazdu na czerwonym świetle montowanych również na przejazdach kolejowych.

Czytaj także: Pierwszy fotoradar na autostradzie

Nowy system ma objąć swoim zasięgiem wszystkie kategorie dróg publicznych. 247 starych urządzeń zostanie wymienionych na nowe. Dodatkowo pojawi się 111 nowych urządzeń. Do Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym wpłynęło już ponad 2 tys wniosków od lokalnych społeczności, które chcą, by na ich drogach zainstalowano urządzenia poprawiające bezpieczeństwo. Teraz czas na analizę bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz weryfikację złożonych wniosków. Priorytetowo traktowane będą lokalizacje o dużym zagrożeniu bezpieczeństwa ruchu drogowego w szczególności miejsca, w których dochodzi do wypadków i kolizji spowodowanych przekraczaniem dopuszczalnej prędkości, czy też niestosowaniem się do sygnałów świetlnych, ze szczególnym uwzględnieniem liczby rannych oraz zabitych.

Skąd wzięły się na to pieniądze?

Otóż w Centrum Unijnych Projektów Transportowych zatwierdzono wniosek o dofinansowanie projektu „Zwiększenie skuteczności i efektywności systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym". Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu operacyjnego „Infrastruktura i środowisko 2014–2020". Koszty realizacji projektu to 162 mln zł, z czego dofinansowanie ze środków UE wyniesie aż 85 proc, czyli 137,7 mln zł.

Instalacje nowoczesnych urządzeń w nowych lokalizacjach powinny rozpocząć się w III kwartale 2020 r. Wymiana urządzeń w istniejących lokalizacjach rozpocznie się natomiast dopiero w III kwartale 2021 r.

CANARD GITD dysponuje dziś 431 fotoradarami, 30 urządzeniami do odcinkowego pomiaru średniej prędkości oraz 29 mobilnymi urządzeniami rejestrującymi prędkość, pracującymi w szczególnie niebezpiecznych miejscach na polskich drogach. Ponadto 20 niebezpiecznych skrzyżowań na terenie całej Polski monitorowanych jest przez sygnalizatory przejazdu na czerwonym świetle. Stacjonarne urządzenia rejestrujące oraz urządzenia wykonujące odcinkowe pomiary prędkości są szczegółowo oznakowane. Kierowca jest więc informowany o prowadzonej kontroli i nie jest zaskakiwany kontrolą w dowolnym miejscu.

– W miejscach, gdzie znajdują się fotoradary, spadła liczba wykroczeń, a wraz z nią liczba wypadków, ofiar śmiertelnych i rannych – tak GITD uzasadnia kolejne urządzenia rejestrujące na polskich drogach.

Rzecz dotyczy nie tylko fotoradarów stacjonarnych, ale i mobilnych, odcinkowych pomiarów prędkości, rejestratorów przejazdu na czerwonym świetle montowanych również na przejazdach kolejowych.

Czytaj także: Pierwszy fotoradar na autostradzie

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP