fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo autorskie

#PrawaTwórców: Dostęp do prasy bez zmian po wdrożeniu dyrektywy autorskiej

Adobe Stock
Dyrektywa będzie służyć tylko dużym podmiotom medialnym, a mali wydawcy na niej stracą – obawiają się internauci. To nie jest prawda.

Na rozwiązaniu przewidzianym w art. 15 dyrektywy (wcześniej art. 11) skorzystają przede wszystkim mali wydawcy. Obecnie nawet duże korporacje medialne nie są w stanie wynegocjować uczciwych rozstrzygnięć z graczami dominującymi na rynku internetowym. Prawo pokrewne wydawców może zapoczątkować wyrównywanie tej asymetrii. Wydawcy będą mieli także możliwość odstąpienia od tych praw, jeśli podejmą taką decyzję.

Czytaj też:

– Warto przypomnieć, że praktyki monopolisty na rynku wyszukiwania są już od kilku lat przedmiotem badania Komisji Europejskiej – mówi mec. Jacek Wojtaś z Izby Wydawców Prasy. – Kwestionuje się m.in. narzucanie nieuczciwych warunków reklamowych czy też preferowanie w wynikach wyszukiwania własnych serwisów. W kilku sprawach zapadły już decyzje i na firmę Google nałożono miliardowe kary. W rozmowach z wielkimi graczami internetowymi wydawcy stali dotychczas na przegranej pozycji, co dyrektywa może zmienić – dodaje.

Nie ma też obawy, by dostęp do materiałów prasowych został ograniczony. Wydawcy doceniają, że konsumenci korzystają z łatwego dostępu do treści na portalach spo łecznościowych czy w wyszukiwarkach, gdzie gromadzone są wielorakie źródła treści. Korzystają na tym nie tylko konsumenci, ale także podmioty gospodarujące treściami wydawców, które czerpią korzyści ze zwiększonego ruchu, wpływów z reklam, a w niektórych przypadkach z opłat subskrypcyjnych. Bez uczciwego udziału w przychodach, które inni czerpią z wykorzystywania tych treści, dalsze finansowanie wysokiej jakości dziennikarstwa stanie się dla wydawców ekonomicznie nieopłacalne i nierealne do utrzymania, a to byłoby szkodliwe dla wszystkich, zwłaszcza dla czytelników.

W rubryce #PrawaTwórców publikujemy teksty redakcyjne, które mają rozwiać wątpliwości oraz narosłe mity i półprawdy na temat dyrektywy w sprawie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym przyjętej przez Parlament Europejski po poprawkach 26 marca.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA