Dyrektywa o prawie autorskim: jakie będą opłaty licencyjne

Wśród strachów związanych z dyrektywą autorską pojawia się argument, że art. 11, który przewiduje wprowadzenie praw pokrewnych, nie reguluje wysokości przyszłych opłat licencyjnych – i te mogą okazać się zabójcze dla wielu serwisów, odbiją się na kieszeniach użytkowników, czyli zwykłych internautów. Nie ma takiej groźby.

Publikacja: 05.04.2019 07:59

Dyrektywa o prawie autorskim: jakie będą opłaty licencyjne

Foto: Adobe Stock

Po pierwsze, kwestia wysokości wynagrodzeń ma być uregulowana w poszczególnych państwach członkowskich. Trudno w takim rozwiązaniu doszukiwać się negatywów.

Czytaj także: Wolność internetu czy cenzurowanie?

Wolność internetu czy cenzurowanie?

Co grozi za udostępnianie chronionej piosenki w internecie?

Obalamy mity o dyrektywie autorskiej: płatne treści

Zwykły użytkownik będzie bezpieczny w internecie

Dyrektywa autorska nie zabije internetu

Wydawcy i autorzy górą. Portale zapłacą za newsy

– Stawki wynagrodzeń będą zapewne ustalone z uwzględnieniem uwarunkowań lokalnych i rynkowych, po drugie zobowiązani będą mieli możliwość zaskarżenia tabel wynagrodzeń do sądu – wskazuje adwokat Zbigniew Krüger, specjalista od prawa autorskiego.

– Tak, na pewno nie ma groźby, że stawki mogą okazać się zabójcze dla serwisów – dodaje mec. Jacek Wojtaś z Izby Wydawców Prasy. – Wydawcom i dziennikarzom zależy przecież na tym, by ich treści i materiały prasowe były czytane, i to jak najczęściej. Nie chodzi zatem o ograniczanie działalności serwisów, ale o wdrożenie zasady: skoro korzystasz na cudzej pracy, podziel się swoim zyskiem z wydawcą, który treści sfinansował, oraz dziennikarzem, który je stworzył. Stawki zostaną zatem ustalone podczas negocjacji i obciążą serwisy, a nie ich użytkowników. Na pewno internauci nie będą musieli za to płacić.

Należy przypuszczać, że odpowiednie tabele wynagrodzeń zostaną zatwierdzone przez Komisję Prawa Autorskiego działającą przy MKiDN i wezmą pod uwagę różne kryteria rynkowe. Reprezentanci serwisów mogą przystąpić do takiego postępowania przed KPA i przedstawiając swoje racje – będą mieli realny wpływ na kształt tabel.

W rubryce #PrawaTwórców publikujemy teksty redakcyjne, które mają rozwiać wątpliwości oraz narosłe mity i półprawdy na temat dyrektywy w sprawie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym przyjętej przez Parlament Europejski po poprawkach 26 marca.

Po pierwsze, kwestia wysokości wynagrodzeń ma być uregulowana w poszczególnych państwach członkowskich. Trudno w takim rozwiązaniu doszukiwać się negatywów.

Czytaj także: Wolność internetu czy cenzurowanie?

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów