fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Praca, emerytury, renty

Waloryzacja emerytur i rent w 2019 roku - rząd przyjął projekt ustawy

Fotorzepa, Marta Bogacz
Ponad 6,2 mln emerytów ZUS, KRUS i mundurowych oraz rencistów dostanie w marcu 2019 r. gwarantowaną podwyżkę.

Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął projekt ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych przewidujący wprowadzenie kwotowej waloryzacji świadczeń od 1 marca 2019 r. Na nowych zasadach zyskają osoby, których świadczenie nie przekracza 2147,30 zł brutto. Dostaną co najmniej 70 zł miesięcznie, czyli więcej, niż wynikałoby ze zwykłej podwyżki o procentowy wskaźnik waloryzacji, który w przyszłym roku wyniesie 3,26 proc.

Skokowo wzrosną więc także najniższe gwarantowane świadczenia emerytalno-rentowe. Najniższa emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i socjalna wzrosną z obecnych 1029,80 zł brutto do 1100 zł brutto (o 70,20 zł). Z kolei renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy, która obecnie wynosi 772,35 zł brutto, wzrośnie do 825 zł brutto (o 52,65 zł). Osoby pobierające emeryturę częściową dostaną zaś o 35 zł brutto więcej.

Modyfikacja waloryzacji dotyczy również emerytur i rent wypłacanych z KRUS, byłych mundurowych oraz emerytur pomostowych i nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych.

Osoby, które ze względu na zbyt krótki staż pracy nie mają prawa do najniższej emerytury lub renty mogą liczyć na podwyżkę tylko o ustawowy wskaźnik waloryzacji 3,26 proc.

Etap legislacyjny: projekt trafi do Sejmu

>> Waloryzacja emerytur i rent w 2019 roku

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA