fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania jeszcze nie teraz

123RF
Opinie zabezpieczające miałyby zapewniać pewną ochronę podatnikom w kontaktach z aparatem skarbowym w procedurze stosowania regulacji klauzuli.

Omawiając wchodzące w życie z początkiem 2016 r. zmiany w ordynacji podatkowej (o.p.), nie można nie wspomnieć o regulacji, która, choć przez długi czas była najczęściej dyskutowana i stanowiła najbardziej kontrowersyjny element planowanej nowelizacji, ostatecznie do ordynacji podatkowej nie została wprowadzona. Mowa o tzw. klauzuli przeciwdziałającej unikaniu opodatkowania. Regulacja ta miała być reakcją ustawodawcy na zjawisko legalnego unikania opodatkowania poprzez tworzenie w pełni legalnych, lecz pozbawionych jakiejkolwiek treści ekonomicznej rozwiązań, których jedynym efektem było zmniejszenie obciążeń podatkowych.

Dla przypomnienia

Chodziło w istocie nie o jeden przepis, lecz o cały zespół regulacji ustanawiających reguły oceny działań podatnika przez pryzmat ich efektu ekonomicznego oraz tego, czy generują korzyści podatkowe. Gdyby dane działania wiązały się z uzyskaniem wyłącznie korzyści podatkowych, organy podatkowe miałyby uzyskać prawo zakwe...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA