fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatkowa grupa kapitałowa – kiedy może mieć sens

Podatkowa Grupa Kapitałowa
Adobe Stock
W przypadku przedsiębiorców – osób fizycznych nie da się prosto i bezpiecznie zastąpić spółki komandytowej inną strukturą dającą jednokrotność opodatkowania i jednocześnie komfort prawny. Grupy spółek mogą zastanowić się nad PGK.

Jednym z najbardziej kontrowersyjnych podatkowych zdarzeń tej jesieni jest objęcie spółki komandytowej opodatkowaniem CIT. W debacie publicznej przeciwnicy zmiany – poza kwestiami systemowymi – podnoszą przede wszystkim, że uderzy ona w polskich małych i średnich przedsiębiorców. Trudno się z tym nie zgodzić, mając na uwadze statystyki dotyczące wspólników spółek komandytowych. Nie można jednak również zapominać, że spółki komandytowe dają, zgodnie z dotychczasowymi przepisami, możliwość wygodnej konsolidacji wyników dla celów podatkowych w grupach kapitałowych. Z możliwości tej korzysta wiele grup, które ze względu na stosowany model biznesowy czy też rodzaj działalności mają potrzebę wyodrębnienia poszczególnych funkcji lub projektów do osobnych podmiotów (spółek).

O ile z perspektywy przedsiębiorców – osób fizycznych trudno mówić o prostej i całkiem bezpiecznej drodze zastąpienia spółki komandytowej inną strukturą dającą jednokr...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA