fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

Podatek dochodowy: Koniec sporów o najem nieruchomości

Podatek od najmu nieruchomości
Podatek od najmu nieruchomości
AdobeStock
Wynajmujący zapłacą stawki 8,5 i 12,5 proc. niezależnie od liczby mieszkań. Przedsiębiorcy będą traktowani na takich samych zasadach jak osoby fizyczne.

Właściciele nawet kilkudziesięciu mieszkań zapłacą ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Uproszczone rozliczenie będzie można stosować zarówno od przychodów z najmu prywatnego, jak i z działalności gospodarczej. To znacząca zmiana, bo dotychczas z ryczałtu mogły korzystać tylko osoby fizyczne, nie przedsiębiorcy. W praktyce zdarzało się, że skarbówka uznawała najem za działalność gospodarczą ze względu na np. liczbę mieszkań lub zorganizowaną formę. Kwestionowała wówczas prawo do ryczałtu i nakazywała właścicielowi dopłacić PIT na zasadach ogólnych. Teraz właściciel sam zdecyduje, czy chce zakładać biznes.

Stawka ryczałtu od najmu pozostanie na dotychczasowym poziomie. Wyniesie 8,5 i 12,5 proc. (od nadwyżki przychodów ponad 100 tys. zł). Tak samo opodatkowane będą przychody ze świadczenia usług związanych z zakwaterowaniem.

Czytaj także:

Ułatwienia dla przedsiębiorców w 2021 r.

Więcej przedsiębiorców zapłaci prosty podatek

Zanim wybierzesz, zrób rachunek ekonomiczny

Ryczałtowiec odliczy ZUS i część ulg

Właściciele muszą jednak najpierw obliczyć, czy taka forma im się opłaca. Ryczałt uiszcza się od przychodów, bez możliwości odliczenia kosztów. To oznacza, że ta forma będzie korzystna przy niewysokich wydatkach. Jeśli jednak nieruchomości wymagają remontu lub wynajmujący chce korzystać z amortyzacji, bardziej opłacalne będzie rozliczenie według skali podatkowej (17 i 32 proc.) lub stawki liniowej 19 proc. (tylko dla prowadzących działalność).

Przykład: Adam Kwiatkowski kupił i wyremontował mieszkanie w starej kamienicy. Wynajmuje je za 3000 zł miesięcznie i płaci 255 zł podatku (3000 zł x 8,5 proc.). Rozliczenie ryczałtem oznacza jednak, że nie może odliczyć wydatków poniesionych na remont ani skorzystać z amortyzacji.

Przypomnijmy, że stawka amortyzacji dla lokali mieszkalnych wynosi standardowo 1,5 proc. wartości lokalu. Wynajmujący może zastosować wyższą indywidualną stawkę – do 10 proc. – od mieszkań starych i ulepszonych.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA