fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

Ryczałt: Zanim wybierzesz, zrób rachunek ekonomiczny

Księgowy
Księgowy
AdobeStock
Opłacalność ryczałtu zależy od stawki w danej branży oraz ponoszonych przez przedsiębiorcę kosztów – mówi Grzegorz Grochowina, starszy menedżer w KPMG w Polsce.

Komu opłaca się ryczałt?

To zależy od dwóch czynników, od tego, jakie stawki podatku obowiązują w danej branży i jak wysokie koszty ponosi przedsiębiorca. Dlatego wybór formy opodatkowania musi być poprzedzony kalkulacją.

Przykładowo w branży remontowo-budowlanej stawka ryczałtu wynosi 5,5 proc. Wydaje się więc bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem, nawet jeśli dany przedsiębiorca ponosi stosunkowo wysokie koszty.

Czytaj także:

Ułatwienia dla przedsiębiorców w 2021 r.

Więcej przedsiębiorców zapłaci prosty podatek

Ryczałtowiec odliczy ZUS i część ulg

Koniec sporów o najem nieruchomości

A co z wolnymi zawodami?

Stawka ryczałtu dla wolnych zawodów zostanie co prawda obniżona z 20 do 17 proc., ale nadal będzie dość wysoka. Wydaje się więc, że w przypadku np. prawników czy programistów bardziej korzystne będzie rozliczenie według stawki liniowej 19 proc. To dlatego, że zachowają możliwość odliczenia kosztów. Jeśli ktoś ponosi wydatki związane np. z wynajmem biura czy leasingiem i użytkowaniem samochodu osobowego, może obniżyć efektywną stawkę podatku do poziomu poniżej 17 proc.

Ryczałt może być atrakcyjny dla osób, które prowadzą działalność profesjonalną z domu i ponoszą jedynie opłaty związane z używaniem komputera, telefonu i dostępem do internetu. Dużą zachętą będzie w tym przypadku uproszczona księgowość.

Na czym ona polega?

Osoby rozliczające się ryczałtem prowadzą ewidencję przychodów za dany rok podatkowy. Jest to najprostsza forma księgowości, którą podatnik może prowadzić samodzielnie, dzięki czemu zaoszczędzi na profesjonalnych usługach księgowych. Dodatkowo, mimo iż w rozliczeniu nie ujmuje się kosztów, należy posiadać i przechowywać dowody zakupu towarów oraz prowadzić wykaz środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, podobnie jak przy rozliczeniu na zasadach ogólnych.

Co ze składkami ZUS?

Przedsiębiorca może odliczyć od przychodu składki na własne ubezpieczenia społeczne, pomniejszając podstawę opodatkowania. Dodatkowo od kwoty ryczałtu może odliczyć składkę na własne ubezpieczenie zdrowotne. Jednak wysokość odliczenia, tak jak w przypadku innych form opodatkowania, nie może przekroczyć 7,75 proc. podstawy wymiaru tej składki.

Czy ryczałtowiec może zatrudniać pracowników?

Przepisy tego nie zabraniają, jednak w praktyce jest to nieopłacalne. Podatnik płacący ryczałt nie może odliczyć kosztów związanych z zatrudnieniem pracownika ani jego wynagrodzenia, ani opłacanych przez pracodawcę składek.

Załóżmy, że przedsiębiorca wyliczył już, że ryczałt jest dla niego opłacalny. Co dalej?

Jeśli spełnia inne warunki, musi zgłosić wybór ryczałtu do urzędu skarbowego (oświadczenia takiego nie trzeba składać w przypadku przychodów z najmu, dzierżawy). Kluczowy będzie limit przychodów za 2020 r. Należy pamiętać, że z ryczałtu w 2021 r. skorzystają przedsiębiorcy, których przychody za 2020 r. nie przekroczyły równowartości 2 mln euro. Pozostaje też kilka wyłączeń. Ryczałtu nie mogą płacić m.in. podatnicy prowadzący aptekę czy sprzedający części samochodowe.

W jakim terminie należy zgłosić wybór ryczałtu?

Pisemne oświadczenie należy złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym podatnik osiągnął pierwszy przychód w roku podatkowym (albo do końca roku podatkowego, jeśli osiągnął pierwszy przychód w grudniu). W praktyce przedsiębiorcy, którzy osiągną pierwszy przychód w styczniu 2021 r., mają czas na zgłoszenie do 20 lutego. Mogą też zrobić to wcześniej.

Takie oświadczenie można także złożyć, rejestrując działalność gospodarczą. Dokonany wybór dotyczy również lat następnych, chyba że w kolejnych latach podatnik zrezygnuje z tej formy.

Co się zmieni w najmie?

Wynajmujący zapłacą ryczałt według stawki 8,5 i 12,5 proc. niezależnie od tego, czy będą wynajmować nieruchomość jako osoby fizyczne, czy w ramach działalności gospodarczej. Traktowanie na równych zasadach najmu prywatnego oraz najmu w działalności gospodarczej zakończy wieloletnie spory.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA