fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

Ryczałtowiec odliczy ZUS i część ulg

Księgowi
Księgowi
AdobeStock
Podatnik płacący ryczałt traci prawo do większości preferencji. Może jednak odliczyć składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne oraz ulgę termomodernizacyjną.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych opłacany jest od przychodu. To oznacza, że podatnik nie rozlicza kosztów ich uzyskania. Nie ma prawa do preferencyjnego rozliczenia wspólnie z małżonkiem lub samotnie wychowywanym dzieckiem. Nie skorzysta też z ulgi na dziecko odliczanej od PIT.

Nie oznacza to jednak braku jakichkolwiek odliczeń. Ryczałtowcy, tak jak inni przedsiębiorcy, mogą odliczyć zapłacone za siebie składki ZUS.

Czytaj także:

Ułatwienia dla przedsiębiorców w 2021 r.

Więcej przedsiębiorców zapłaci prosty podatek

Zanim wybierzesz, zrób rachunek ekonomiczny

Koniec sporów o najem nieruchomości

Przykład: Antoni Malinowski rozlicza się ryczałtem według stawki 8,5 proc. Jego miesięczne przychody wynoszą 6000 zł. W pierwszej kolejności odejmuje od nich 992,30 zł składki na ubezpieczenie społeczne, co daje podstawę opodatkowania wynoszącą 5 008 zł. Następnie oblicza ryczałt: 5 008 x 8,5 proc. = 425,68 zł. Od kwoty ryczałtu odejmuje 312,02 zł składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Ryczałtowcy zachowują też prawo do odliczenia: wpłaty na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE), wydatków na cele rehabilitacyjne, wydatki na internet do kwoty 760 zł w danym roku oraz darowizny przekazane na cele wskazane w art. 26 ustawy o PIT.

Nowością jest możliwość odliczenia od 2019 r. wydatków na cele termomodernizacyjne. W przypadku podatników płacących ryczałt ulga jest odliczana od przychodów. Przedsiębiorca, który jest właścicielem lub współwłaścicielem domu jednorodzinnego, może uwzględnić wydatki na np. wymianę pieca na bardziej ekologiczny, docieplenie domu lub uszczelnienie okien czy dachu.

Przedsiębiorca płacący ryczałt powinien samodzielnie ustalać wielkość ryczałtu za każdy miesiąc i wpłacić go w terminie do 20. dnia następnego miesiąca. Zeznanie roczne PIT-28 należy złożyć do końca lutego kolejnego roku.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA