fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

Ryczałt: Więcej przedsiębiorców zapłaci prosty podatek

Księgowy
Księgowy
Adobe Stock
Do 2 mln euro wzrośnie limit przychodów, które można rozliczać ryczałtem. Zmieni się też definicja wolnych zawodów.

Od 2021 r. więcej podatników zapłaci ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Przyczynią się do tego dwie zmiany. Po pierwsze, limit przychodów uprawniających do rozliczenia ryczałtem wzrośnie z 250 tys. euro do 2 mln euro (w 2021 r. będzie to 9 030 600 zł). Po drugie, rozszerzona zostanie definicja wolnych zawodów dla celów tego podatku. Zaś stawka ryczałtu dla wolnych zawodów zostanie obniżona z 20 do 17 proc.

„Wiele jednoosobowych działalności gospodarczych zyska po raz pierwszy możliwość rozliczenia się w prosty sposób" – zapowiada wiceminister finansów Jan Sarnowski. Zaznacza, że główną zaletą ryczałtu jest jego prostota i bezpieczeństwo. To oznacza mniejsze ryzyko sporów z organami podatkowymi.

Różne formy do wyboru

Prawo do rozliczenia ryczałtem będą mieli: psycholog, fizjoterapeuta, architekt, inżynier budownictwa, rzeczoznawca budowlany, agent ubezpieczeniowy, księgowy, biegły rewident, makler papierów wartościowych, doradca inwestycyjny oraz adwokat, notariusz, radca prawny i doradca podatkowy. Dotychczas było to niemożliwe.

Czytaj także:

Ułatwienia dla przedsiębiorców w 2021 r.

Zanim wybierzesz, zrób rachunek ekonomiczny

Ryczałtowiec odliczy ZUS i część ulg

Koniec sporów o najem nieruchomości

Tak jak obecnie przedsiębiorcy będą mogli wybrać jedną z form opodatkowania: rozliczenie według skali podatkowej (stawki 17 i 32 proc.), stawka liniowa 19 proc. lub ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, w którym wysokość stawki zależy od rodzaju działalności gospodarczej. Muszą jednak pamiętać, że ryczałt – w przeciwieństwie do podatku liniowego i skali – płaci się od przychodów. Nie ma możliwości odliczenia kosztów. Ryczałtowcy tracą też prawo do większości ulg, np. rozliczenia wspólnie z małżonkiem czy samotnie wychowywanym dzieckiem.

Atrakcyjność ryczałtu zależy też od rodzaju biznesu. Przykładowo przedsiębiorcy świadczący usługi budowlane płacą 5,5 proc. podatku. W innych branżach, szczególnie dla wolnych zawodów, większe znaczenie ma wysokość ponoszonych kosztów. Według Jakuba Bińkowskiego, dyrektora Departamentu Prawa i Legislacji Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, aby ryczałt zyskał na popularności, należy rozważyć dalsze obniżenie stawek. Trudno uznać, że opodatkowanie stawką 17 proc. wolnych zawodów będzie atrakcyjną alternatywą dla stawki liniowej 19 proc.

Decydujące obliczenia

To oznacza, że zanim przedsiębiorca dokona wyboru, powinien przeliczyć wszystkie koszty związane z prowadzeniem biznesu. Jeśli ponosi wydatki na np. wynajem biura, leasing samochodu, wyjazdy służbowe, może się okazać, że odliczenie tych opłat daje większe korzyści niż ryczałt.

Przykład: Jan Nowak jest przedsiębiorcą wykonującym wolny zawód. Uzyskuje 7000 zł przychodów miesięcznie i ponosi 2000 zł kosztów. Jeśli wybierze rozliczenie ryczałtem, zapłaci miesięcznie 1190 zł podatku (7000 zł x 17 proc.). Jeśli zaś wybierze rozliczenie stawką liniową, zapłaci miesięcznie 950 zł (700 zł – 200 zł x 19 proc.).

Stawka zależy od branży

Od 2021 r. ryczałtowcy rozliczą się według stawek:

? 17 proc. przychodów uzyskiwanych w wolnych zawodach,

? 15 proc. od przychodów ze świadczenia usług, np. reklamowych, kulturalnych i rozrywkowych, architektonicznych i inżynierskich, finansowych i ubezpieczeniowych (innych niż świadczone w wolnych zawodach),

? 10 proc. przychodów ze świadczenia usług kupna i sprzedaży nieruchomości na własny rachunek,

? 8,5 proc. m.in. z działalności usługowej, w tym gastronomicznej, ze sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5 proc.,

? 5,5 proc. od przychodów m.in. z działalności wytwórczej, robót budowlanych,

? 3 proc. od przychodów m.in. z działalności usługowej w postaci handlu oraz z działalności gastronomicznej, z wyjątkiem sprzedaży napojów o zawartości powyżej 1,5 proc. alkoholu,

? 2 proc. ze sprzedaży produktów roślinnych i zwierzęcych pochodzących z własnej uprawy, hodowli lub chowu.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA