fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

Zerowy PIT dla młodych do dnia ukończenia 26 roku życia

Adobe Stock
Jeśli zatrudniony dostanie pensję dzień po ukończeniu 26 lat, pracodawca musi potrącić zaliczkę na podatek.

Od 1 sierpnia 2019 r. młodzi na etacie i zleceniu są zwolnieni z PIT. Zdaniem skarbówki nieopodatkowane są tylko wynagrodzenia otrzymane do dnia 26. urodzin (włącznie). Dzień później już nie. Powoduje to problemy przy ich rozliczaniu.

– Zwłaszcza w dużych firmach, które zatrudniają po kilkaset czy nawet kilka tysięcy osób – mówi Alicja Borowska-Woźniak z biura rachunkowego ASCS-Consulting. – Załóżmy, że taka firma przyjmuje na zlecenia studentów do rozdawania ulotek. Dział kadr robi listę płac, w której trzeba wskazać, czy wynagrodzenie jest opodatkowane. Listę dostaje dział finansowy, który wypłaca pensje dopiero po kilku dniach. W momencie robienia listy płac nie wiadomo, kiedy zatrudniony ją otrzyma. Jeśli w czasie tych kilku dni paru studentów skończy 26 lat, ich wynagrodzenie trzeba przeliczyć. Jeśli oczywiście zostanie wyłapane, że nie mają już prawa do zwolnienia. A to wymaga dodatkowej pracy, bo trzeba sprawdzić daty urodzin i otrzymania pensji – tłumaczy Alicja Borowska-Woźniak.

Czytaj także: Zwolnienie z PIT do 26 roku życia

– W takiej sytuacji nietrudno o błąd w rozliczeniu, który spowoduje całą masę komplikacji i konieczność korekt – potwierdza Artur Kowalski, doradca podatkowy, współwłaściciel kancelarii podatkowo-rachunkowej.

Eksperci wskazują, że jest rozwiązanie tego problemu.

– Przyjęcie zasady, że ze zwolnienia można korzystać do końca miesiąca, w którym zatrudniony ukończył 26 lat. Bez względu na to, czy pensję dostał przed czy po urodzinach – mówi Wojciech Jasiński, konsultant podatkowy w ATA Finance.

Zdaniem Artura Kowalskiego taką interpretację można przyjąć na podstawie przepisów przejściowych do nowelizacji wprowadzającej zwolnienie z PIT. Fiskus jednak rozumie je inaczej. Twierdzi, że zwolnienie można zastosować tylko wtedy, gdy wypłata wynagrodzenia nastąpi przed dniem lub w dniu 26. urodzin zatrudnionego.

– Wygląda więc na to, że pracownicy działu kadr i księgowości mają nowe zadanie: opracowanie procedury sprawdzającej, kiedy solenizant dostał pensję – podsumowuje Artur Kowalski.

Limit przychodów zwolnionych z PIT to 85 528 zł rocznie. W tym roku z ulgi skorzystają ci, których przychody liczone od sierpnia do grudnia nie przekroczą 35 636,67 zł.

Osoby, które jeszcze w 2019 r. chcą skorzystać ze zwolnienia, muszą poinformować o tym płatnika (pracodawcę lub zleceniodawcę). W przeciwnym razie nadal będzie potrącał zaliczki na PIT, które odzyskają dopiero po złożeniu zeznania. W przyszłym roku rozliczenie ma wyglądać inaczej. Płatnik sam nie potrąci zaliczek na PIT, niepotrzebne będzie oświadczenie zatrudnionego.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA