Skarbówka wydała kolejną interpretację korzystną dla osób prowadzących działalność gospodarczą we własnym mieszkaniu. Nie muszą wyodrębniać osobnego pomieszczenia, ale odliczą wydatki przypadające proporcjonalnie na powierzchnię wykorzystywaną w biznesie.

Z pytaniem zwrócił się prawnik. Chce kupić mieszkanie na kredyt. Poniesie też wydatki na wykończenie. Kupi lokal łącznie z miejscem postojowym w garażu podziemnym. Zamierza wprowadzić lokal do ewidencji i prowadzić biznes pod tym adresem. Chce świadczyć usługi w sposób zdalny, jednak możliwe są też spotkania z klientami. Uważa, że nie ma konieczności wydzielania odrębnego pomieszczenia. Planuje odliczyć VAT naliczony z tytułu zakupu mieszkania (wraz z miejscem garażowym) oraz jego wykończenia. Do kosztów uzyskania przychodu chce zaliczyć odpisy amortyzacyjne od wartości początkowej lokalu, odsetki od rat kredytu, opłaty za czynsz i energię elektryczną. Zarówno VAT, jak i koszty podatkowe chce odliczyć w takiej proporcji, w jakiej powierzchnia pomieszczenia wykorzystywanego do działalności gospodarczej pozostaje do powierzchni całego mieszkania.

Czytaj także: Działalność gospodarcza w domu, opłaty za mieszkanie w kosztach

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że to prawidłowe rozwiązanie. Kosztem mogą być odpisy amortyzacyjne od wartości początkowej lokalu wraz z miejscem postojowym, zapłacone odsetki od rat kredytu, wydatki na czynsz i energię elektryczną.

Numer interpretacji: 0115-KDIT3.4011. 320.2019.4.PS