fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

Mieszkanie blisko kontrahenta można ująć w kosztach działalności - interpretacja podatkowa

Mieszkanie w firmowych kosztach
Adobe Stock
Przedsiębiorca może rozliczyć wydatki na lokal wynajęty po to, aby mieć blisko do klientów. Fiskus się zgadza.

Miła niespodzianka dla przedsiębiorców. Okazuje się, że mogą rozliczyć mieszkanie w podatkowych kosztach nawet wtedy, gdy nie prowadzą w nim działalności gospodarczej. Wystarczy, że jest położone blisko klienta. Tak wynika z niedawnej interpretacji skarbówki.

Wystąpiła o nią prowadzącą własny biznes prawniczka. Ma kancelarię w mieście oddalonym o 20 km od jej domu. Wynajęła tam też mieszkanie. Jest jej potrzebne, ponieważ w okolicy ma klientów, załatwia też różne sprawy w prokuraturze, sądach czy urzędach.

Dojazd z domu zajmuje jej 30 minut. Kobieta argumentuje, że dzięki wynajętemu lokalowi może wykorzystać ten czas na kontakty z klientami i regenerację. Podkreśla, że w mieszkaniu nie będzie prowadzić działalności gospodarczej. Planuje tylko w nim mieszkać w okresie wzmożonej aktywności zawodowej. Lokal zapewni jej dyspozycyjność wobec kontrahentów. Czy może rozliczyć wydatki na wynajęcie mieszkania w podatkowych kosztach?

Tak, fiskus nie miał nic przeciwko temu (interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej nr 0113-KDIPT2-1.4011.697.2020.1.AP).

Własne też daje korzyści

– To bardzo korzystne dla przedsiębiorców stanowisko. Okazuje się bowiem, że w mieszkaniu nie trzeba faktycznie prowadzić działalności, wystarczy, że zapewnia szybki kontakt z kontrahentami – mówi Szymon Krawczyk, doradca podatkowy, właściciel kancelarii doradztwa podatkowego. Dodaje, że takie podejście fiskusa daje duże możliwości przedsiębiorcom. Skoro bowiem skarbówka zgadza się na rozliczenie wynajętego lokalu, to jest szansa, że zaakceptuje też koszty własnego.

Okazuje się, że jest to możliwe. Potwierdza to interpretacja, o którą wystąpił przedsiębiorca wykonujący usługi projektowe. Ma głównego klienta w innym mieście. Świadczy usługi u niego w biurze, od wczesnych godzin rannych do późnych wieczornych. Musi mieć miejsce do spania, ponieważ codzienne dojazdy są niemożliwe ze względu na dużą odległość.

Przedsiębiorca dotychczas wynajmował mieszkanie, teraz chce kupić własne, położone niedaleko siedziby kontrahenta. Będzie w nim nocował w dni robocze, ma być też alternatywnym miejscem do świadczenia usług. Na weekendy projektant chce wracać do domu.

Mieszkanie jest warte prawie pół miliona złotych. Czy wydatek na jego zakup można rozliczyć w podatkowych kosztach?

Projektant uważa, że tak. Argumentuje, że zakup mieszkania jest spowodowany koniecznością właściwego zorganizowania świadczonych usług.

Kiedy liczymy proporcjonalnie

Co na to fiskus? Zgodził się na rozliczenie całego lokalu w podatkowych kosztach. Podkreślił, że mieszkanie należy wprowadzić do ewidencji środków trwałych i amortyzować (interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej nr 0112-KDIL2-2.4011.319. 2020.1.MM).

– Przytoczone interpretacje to miła odmiana po wielu różnych sprawach, w których fiskus kwestionował wydatki przedsiębiorców, twierdząc, że są one bardziej prywatne niż firmowe – mówi Szymon Krawczyk. Podkreśla, że w opisanych interpretacjach o pozytywnym rozstrzygnięciu zadecydowało to, że wynajęte (kupione) dodatkowe mieszkanie znajduje się w pobliżu kontrahentów przedsiębiorcy. Fiskus zgodził się, że można je w całości rozliczyć w kosztach.

– Inaczej jest w sytuacji tych, którzy prowadzą firmę tam, gdzie mieszkają na co dzień. Fiskus każe im wyliczać powierzchnię przeznaczoną na działalność gospodarczą i rozliczać wydatki proporcjonalnie. A jeszcze kilka lat temu wymagał, żeby wyodrębniać pomieszczenie na firmę. Na szczęście odszedł od tego warunku – przypomina Szymon Krawczyk.

Krzysztof Niemiec, doradca podatkowy w kancelarii Bogdan Chudoba Adwokaci Doradcy Podatkowi

Generalnie przedsiębiorca sam decyduje o tym, co jest mu potrzebne w działalności gospodarczej. Jeśli uzna, że bardziej mu się opłaca wynająć czy nawet kupić mieszkanie zamiast płacić za hotel czy dojazdy, fiskus nie powinien kwestionować tej decyzji. Opisane interpretacje to potwierdzają. Chronią one podatników występujących o wykładnię i ci, którzy są w podobnej sytuacji, powinni poprosić o własną. Oczywiście pamiętając, że skarbówka na ewentualnej kontroli może sprawdzić, czy podane we wniosku o interpretację okoliczności sprawy odpowiadają rzeczywistości. I czy rozliczane w kosztach mieszkanie jest faktycznie niezbędne w działalności. Jeśli okaże się, że nie, pozytywna interpretacja może na nic się przedsiębiorcy nie przydać.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA