Mieszkanie za 500 tys. w kosztach - interpretacja podatkowa

Lokal do nocowania w kosztach działalności gospodarczej? Tak, jeśli jest przy siedzibie kontrahenta– potwierdza fiskus.

Aktualizacja: 25.06.2020 06:21 Publikacja: 24.06.2020 20:19

Mieszkanie za 500 tys. w kosztach - interpretacja podatkowa

Foto: Adobe Stock

Dobra wiadomość dla przedsiębiorców, którzy mają kontrahenta w innym mieście. Jeżeli kupią sobie tam mieszkanie, mogą je w całości rozliczyć w podatkowych kosztach swojej firmy. Skarbówka się na to zgadza.

O interpretację wystąpił przedsiębiorca wykonujący usługi projektowe. Ma głównego klienta w innym mieście. Świadczy usługi u niego w biurze od wczesnych godzin rannych do późnych wieczornych. Musi mieć gdzie nocować, ponieważ codzienne dojazdy są niemożliwe ze względu na dużą odległość.

Czytaj także: Nie wrzucimy w koszty całego mieszkania - interpretacja podatkowa

Dotychczas wynajmował mieszkanie. Teraz chce kupić własne, przy siedzibie kontrahenta. Projektant zamierza w nim nocować w dni robocze, ma być ono także alternatywnym miejscem do wykonywania usług. Na weekendy będzie wracał do domu.

Mieszkanie jest warte prawie pół miliona złotych. Czy wydatek na jego zakup można rozliczyć w podatkowych kosztach? Przedsiębiorca twierdzi, że tak. Inwestycja ma bowiem związek z prowadzoną działalnością gospodarczą. Zakup mieszkania jest spowodowany koniecznością właściwego zorganizowania świadczonych usług.

Co na to skarbówka? Zgodziła się na rozliczenie całego mieszkania w kosztach. Podkreśliła, że lokal należy wprowadzić do ewidencji środków trwałych i amortyzować (interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej nr 0112-KDIL2-2.4011.319.2020.1. MM).

Używana nieruchomość to szybsza amortyzacja

W tej sprawie przedsiębiorca pytał o podstawową stawkę amortyzacji wynoszącą rocznie 1,5 proc. wartości mieszkania. Warto jednak przypomnieć, że przepisy przewidują możliwość szybszego rozliczenia firmowego majątku. Mówi o tym art. 22j ustawy o PIT, zgodnie z którym dla używanych środków trwałych po raz pierwszy wprowadzonych do ewidencji danego przedsiębiorcy wolno przyjąć indywidualną stawkę. Dla nieruchomości jest to 10 proc. (z wyjątkami), co oznacza, że można je rozliczyć w kosztach przez dziesięć lat.

Kiedy firmowy lokal uważa się za używany? Jeżeli przed nabyciem był wykorzystywany przynajmniej przez pięć lat.

Czy w kosztach można też rozliczyć wydatki na wynajęcie mieszkania w miejscu wykonywania kontraktu? Tak, fiskus nie powinien mieć obiekcji. Pokazują to wcześniejsze interpretacje.

Korzyści też przy wynajmie

Spójrzmy na interpretację dotyczącą przedsiębiorcy świadczącego usługi pielęgniarstwa. Nawiązał współpracę ze szpitalem, w którym kieruje zespołem położnych i pielęgniarek. Musi dojeżdżać do niego prawie 100 km. Ponieważ jego usługi wymagają dyspozycyjności (wykonuje je od rana do późnego wieczora), a codzienne przejazdy są uciążliwe, postanowił wynająć mieszkanie w miejscowości, w której znajduje się szpital.

Argumentuje, że przyniesie mu to oszczędności, ponieważ nie musi płacić za hotel, paliwo ani naprawy samochodu wynikające z jego intensywnej eksploatacji.

Przedsiębiorca podkreśla, że w wynajętym mieszkaniu spędza trzy–pięć dni w tygodniu. Czasami też musi zostać w nim na weekend. Lokal służy mu jako miejsce zakwaterowania niezwiązane z potrzebami osobistymi. Za wynajem mieszkania co miesiąc dostaje fakturę.

Czy można ją zaksięgować jako podatkowy koszt? Przedsiębiorca uważa, że tak. Twierdzi, że wynajęcie lokalu pozwala mu szybko reagować na potrzeby kontrahenta. Gdyby musiał codziennie dojeżdżać, nie dałby rady wykonywać należycie swoich służbowych obowiązków. Na pewno wpłynęłoby to na wysokość jego zarobków z działalności gospodarczej.

Fiskus zgodził się z tym stanowiskiem (interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej nr 0115-KDIT3.4011.454.2018.1.AK).

Przypomnijmy jednak, że jeszcze kilka lat temu zdarzały się w sprawie wynajmu niekorzystne dla podatników interpretacje.

Piotr Maksymiuk doradca podatkowy w kancelarii Baker McKenzie

Najnowsza interpretacja fiskusa w sprawie rozliczania mieszkań jest bardzo korzystna dla przedsiębiorców, którzy wykonują swoje usługi u kontrahentów. Po pierwsze, skarbówka zgadza się na zaliczenie do kosztów całego wydatku na zakup lokalu, bez obowiązku wyliczania powierzchni faktycznie wykorzystywanej na działalność gospodarczą. Po drugie, fiskusowi nie przeszkadza to, że mieszkanie ma służyć głównie do potrzeb osobistych (przedsiębiorca sam bowiem zaznacza, że usługi wykonuje w biurze kontrahenta). Po trzecie, skoro skarbówka zgadza się na amortyzację mieszkania, to konsekwentnie powinna zaakceptować także rozliczenie w kosztach czynszu i opłat za media oraz odsetek od kredytu zaciągniętego na jego zakup. Przedsiębiorca może więc sporo skorzystać na tej inwestycji. Dzięki rozliczeniu kosztów zmniejszy bowiem swój podatek.

Dobra wiadomość dla przedsiębiorców, którzy mają kontrahenta w innym mieście. Jeżeli kupią sobie tam mieszkanie, mogą je w całości rozliczyć w podatkowych kosztach swojej firmy. Skarbówka się na to zgadza.

O interpretację wystąpił przedsiębiorca wykonujący usługi projektowe. Ma głównego klienta w innym mieście. Świadczy usługi u niego w biurze od wczesnych godzin rannych do późnych wieczornych. Musi mieć gdzie nocować, ponieważ codzienne dojazdy są niemożliwe ze względu na dużą odległość.

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP