W toku prowadzonej działalności gospodarczej przedsiębiorcy nabywają różne usługi (w tym niematerialne) od swoich kontrahentów. Jeżeli zbywcy nie posiadają w Polsce siedziby lub zarządu, to wówczas na tych przedsiębiorcach ciąży ograniczony obowiązek podatkowy, o którym mowa w art. 3 ust. 2 ustawy o CIT. Tym samym polski podmiot, wypłacając zagranicznym kontrahentom wynagrodzenie za tego rodzaju usługi, zobowiązany jest do potrącenia podatku u źródła, o którym mowa w art. 21 ust. 1 ustawy o CIT.
Obowiązek poboru podatku u źródła dotyczy pewnych kategorii należności, które zostały wyszczególnione przez ustawodawcę w art. 21 ust. 1 ustawy o CIT (patrz ramka).
Należy przy tym podkreślić, że zgodnie z art. 3 ust. 2 ustawy o CIT, nierezydenci podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów, które osiągają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Czytaj także: Podatek u źródła: jakie transakcje obejmuje
Oceniając zatem, czy w danym prz...
Dostęp do najważniejszych treści z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wyłącznie na rp.pl.
Dostęp do treści rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treści pochodzących z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.