fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

Firmy będą mogły robić bieżące korekty

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Ministerstwo Gospodarki uspokaja – nowe przepisy o korektach będą stosowane nie tylko do starych przychodów i kosztów.

Faktury korygujące rozliczymy na bieżąco. Na taką zmianę w przepisach przedsiębiorcy czekali od lat. Stosowna nowelizacja ustaw o PIT i CIT ma wejść w życie od nowego roku.

Jak jednak pisaliśmy w „Rzeczpospolitej" we wtorek, 22 września, z przepisów przejściowych wynika, że nowe zasady korekty dotyczą tylko przychodów i kosztów powstałych przed dniem wejścia w życie nowelizacji, czyli przed 1 stycznia 2016 r. Są więc obawy, czy cel ustawy – ułatwienie życia przedsiębiorcom – zostanie zrealizowany.

Ministerstwo Gospodarki, autor nowelizacji, twierdzi, że wszystko jest w porządku. „Nowe przepisy będą miały zastosowanie do przypadków, które wystąpiły zarówno po 1 stycznia 2016 r., jak i przed tym dniem" – czytamy w piśmie do redakcji.

Ministerstwo tłumaczy, że nowe rozwiązania dotyczą korekt przychodów oraz kosztów ich uzyskania wynikających ze zdarzeń mających wpływ na zmianę podstawy opodatkowania, które nastąpiły po dokonaniu czynności obligującej do wystawienia faktury pierwotnej lub innego dokumentu (np. w związku z zawarciem ugody czy obniżeniem ceny wskutek reklamacji). Z wyłączeniem sytuacji, gdy korekta przychodu lub kosztu spowodowana jest błędem rachunkowym lub inną oczywistą omyłką. Według nowych zasad rozliczanie faktury korygującej i innych dokumentów (korekta podstawy opodatkowania w PIT i CIT) będzie dokonywane w bieżącym okresie rozliczeniowym. Te reguły będą stosowane odpowiednio do korekty odpisów amortyzacyjnych.

Zdaniem ministerstwa oczywiste jest, że nowe przepisy mają zastosowanie do czynów, stosunków lub zdarzeń, które powstają lub zachodzą od momentu ich wejścia w życie. „Zbędne jest zatem umieszczanie w każdej ustawie przepisu informującego, że nowe przepisy obowiązują od dnia wejścia w życie ustawy, w której je umieszczono" – czytamy w piśmie resortu.

Nowelizacja wchodzi w życie 1 stycznia 2016 r. i przepisy o bieżących korektach zaczną obowiązywać z tym dniem. Jednocześnie przepis przejściowy rozszerza to rozwiązanie na zdarzenia, które zaistniały przed 1 stycznia 2016 r. – zapewnia ministerstwo.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA