Jak wycenić wyposażenie ujmowane w ewidencji założonej po utracie prawa do karty podatkowej?

Podatnicy, którzy w ciągu roku podatkowego stracili lub zrzekli się prawa do zryczałtowanego opodatkowania, muszą wycenić rzeczowe składniki majątku związane z wykonywaną działalnością, niezaliczone do środków trwałych.

Publikacja: 20.07.2017 02:00

Jak wycenić wyposażenie ujmowane w ewidencji założonej po utracie prawa do karty podatkowej?

Foto: Fotolia.com

- 12 lipca 2017 r. utraciłem warunki do opodatkowania w formie karty podatkowej, o czym zawiadomiłem naczelnika urzędu skarbowego. W związku z utratą prawa do opodatkowania w formie karty podatkowej przeszedłem na zasady ogólne (skala podatkowa) i założyłem podatkową księgę przychodów i rozchodów. Posiadam składniki majątku trwałego zaliczane do wyposażenia, muszę zatem założyć ewidencję wyposażenia. W jaki sposób wycenić wyposażenie ujmowane w tej ewidencji, posiadane na dzień utraty prawa do opodatkowania w formie karty podatkowej? – pyta czytelnik.

Stosownie do art. 24 ust. 1 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym, podatnicy prowadzący działalność opodatkowaną w formie karty podatkowej są zwolnieni od obowiązku prowadzenia ksiąg, składania zeznań podatkowych oraz wpłacania zaliczek na podatek dochodowy. Podatnicy ci są jednak obowiązani wydawać na żądanie klienta rachunki i faktury, o których mowa w odrębnych przepisach, stwierdzające sprzedaż wyrobu, towaru lub wykonanie usługi, oraz przechowywać w kolejności numerów kopie tych rachunków i faktur w okresie pięciu lat podatkowych, licząc od końca roku, w którym wystawiono rachunek lub fakturę.

Nowe obowiązki

Jednakże, w myśl art. 39 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, podatnik, który zawiadomi w formie pisemnej naczelnika urzędu skarbowego o utracie warunków do opodatkowania w formie karty podatkowej, jest obowiązany, poczynając od dnia, w którym nastąpiła utrata tych warunków, zaprowadzić:

1) ewidencję i płacić ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, jeżeli spełnia warunki określone w rozdziale 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, albo

2) właściwe księgi – chyba że jest zwolniony od tego obowiązku – i płacić podatek dochodowy na ogólnych zasadach >patrz ramka.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, ze w związku z utratą prawa do opodatkowania w formie karty podatkowej czytelnik przeszedł na zasady ogólne (skala podatkowa) i założył podatkową księgę przychodów i rozchodów.

Podatkową księgę przychodów i rozchodów prowadzą m.in. osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, wykonujące działalność gospodarczą (zob. art. 24a ust. 1 ustawy o PIT i § 2 ust. 1 rozporządzenia ministra finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów; dalej: rozporządzenie).

Wartość początkowa powyżej 1500 zł

Osoby fizyczne obowiązane do prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, stosownie do § 4 ust. 1 rozporządzenia, prowadzą:

1) ewidencję środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych zgodnie z art. 22n ust. 2–6 ustawy o PIT;

2) ewidencję wyposażenia.

Wyposażeniem są przy tym rzeczowe składniki majątku związane z wykonywaną działalnością, niezaliczone, zgodnie z przepisami ustawy o PIT, do środków trwałych (§ 3 ust. 1 pkt 7 rozporządzenia).

Ewidencją wyposażenia obejmuje się wyposażenie, którego wartość początkowa, w rozumieniu odrębnych przepisów, przekracza 1500 zł (§ 4 ust. 2 rozporządzenia).

Niezbędne dane

Ewidencja wyposażenia powinna zawierać co najmniej następujące dane:

- numer kolejny wpisu,

- datę nabycia,

- numer faktury lub rachunku,

- nazwę wyposażenia,

- cenę zakupu wyposażenia lub koszt wytworzenia,

- numer pozycji, pod którą wpisano w księdze koszt związany z nabyciem wyposażenia,

- datę likwidacji (w tym również datę sprzedaży lub darowizny) oraz

- przyczynę likwidacji wyposażenia (§ 4 ust. 3 rozporządzenia).

Dwie metody

Stosownie do § 4 ust. 4 rozporządzenia, podatnicy, którzy w ciągu roku podatkowego utracili lub zrzekli się prawa do zryczałtowanego opodatkowania podatkiem dochodowym w formie karty podatkowej albo zakładają po raz pierwszy ewidencję wyposażenia, wyceniają wyposażenie według cen zakupu lub według wartości rynkowej z dnia założenia ewidencji.

Prawidłowo zatem czytelnik, zakładając podatkową księgę przychodów i rozchodów w związku z utratą prawa do opodatkowania w formie karty podatkowej, założył także ewidencję wyposażenia.

Posiadane na dzień utraty prawa do opodatkowania w formie karty podatkowej wyposażenie czytelnik powinien wycenić według cen zakupu lub według wartości rynkowej z dnia założenia ewidencji >patrz ramka.

Jeżeli czytelnik może ustalić cenę zakupu (tj. dysponuje dowodami potwierdzającymi zakup, np. fakturami), to powinien wycenić wyposażenie według cen zakupu. W sytuacji, gdy takimi dowodami nie dysponuje, a co za tym idzie nie może ustalić ceny zakupu, wtedy wyposażenie posiadane na dzień utraty prawa do opodatkowania w formie karty podatkowej i ujmowane w ewidencji wyposażenia wycenia według wartości rynkowej z dnia założenia ewidencji.

Autor jest doradcą podatkowym

Definicje z ustawy o zryczałtowanym podatku

Podatek dochodowy na ogólnych zasadach – podatek dochodowy od osób fizycznych, opłacany przy zastosowaniu podstawy obliczania podatku, o której mowa w art. 26 ustawy o podatku dochodowym oraz skali, o której mowa w art. 27 ustawy o PIT (zob. art. 4 ust. 1 pkt 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym).

Księgi – księgi rachunkowe albo podatkowa księga przychodów i rozchodów, prowadzone na zasadach określonych w odrębnych przepisach (zob. art. 4 ust. 1 pkt 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym).

Jak ustalić cenę zakupu

Cena zakupu to cena, jaką nabywca płaci za zakupione składniki majątku

- pomniejszona o podatek od towarów i usług, podlegający odliczeniu zgodnie z odrębnymi przepisami, a przy imporcie powiększona o należne cło, podatek akcyzowy oraz opłaty celne dodatkowe,

- obniżona o rabaty opusty, inne podobne obniżenia.

W przypadku otrzymania składnika majątku w drodze darowizny lub spadku ceną zakupu jest wartość odpowiadającą cenie zakupu takiego samego lub podobnego składnika (§ 3 pkt 2 rozporządzenia).

- 12 lipca 2017 r. utraciłem warunki do opodatkowania w formie karty podatkowej, o czym zawiadomiłem naczelnika urzędu skarbowego. W związku z utratą prawa do opodatkowania w formie karty podatkowej przeszedłem na zasady ogólne (skala podatkowa) i założyłem podatkową księgę przychodów i rozchodów. Posiadam składniki majątku trwałego zaliczane do wyposażenia, muszę zatem założyć ewidencję wyposażenia. W jaki sposób wycenić wyposażenie ujmowane w tej ewidencji, posiadane na dzień utraty prawa do opodatkowania w formie karty podatkowej? – pyta czytelnik.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Droga konieczna dla wygody sąsiada? Ważny wyrok SN ws. służebności
Sądy i trybunały
Emilia Szmydt: Czuję się trochę sparaliżowana i przerażona
Zawody prawnicze
Szef palestry pisze do Bodnara o poważnym problemie dla adwokatów i obywateli
Sądy i trybunały
Jest opinia Komisji Weneckiej ws. jednego z kluczowych projektów resortu Bodnara
Materiał Promocyjny
Dlaczego warto mieć AI w telewizorze
Prawo dla Ciebie
Jest wniosek o Trybunał Stanu dla szefa KRRiT Macieja Świrskiego