fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczna odpowiedzialność biznesu: korzyści w CIT, ale nie w VAT

Adobe Stock
Przedsiębiorca nie odliczy podatku od towarów i usług od zakupów związanych z programem społecznej odpowiedzialności biznesu. Wydatki te są jednak kosztem uzyskania przychodu.

Coraz częściej dla przedsiębiorców liczą się nie tylko zyski, ale też budowanie pozytywnych relacji z partnerami biznesowymi i społecznymi. Coraz powszechniejsze wdrażanie polityki społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR) wynika też z faktu, że od 2017 r. duże firmy, jak m.in. spółki giełdowe, banki i ubezpieczyciele, mają obowiązek raportowania działalności społecznej. Taki wymóg wprowadziła ustawa o rachunkowości, wdrażająca unijną dyrektywę 2014/95 w zakresie ujawniania danych pozafinansowych.

Okazuje się jednak, że o ile programy CSR dają korzyści w podatku dochodowym, o tyle według ustawy o VAT zwykle jest inaczej. W interpretacji z 5 maja 2020 r. (0112-KDIL1-2.4012.49.2020.3.PG) dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że programy te nie mają co do zasady związku ze sprzedażą opodatkowaną, więc spółka nie ma prawa do odliczenia VAT.

Czytaj także: Spółka odliczy wydatki na wspieranie nauki, stypendia i ekologię - interpret...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA