fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

Przedsiębiorca - twórca bez 50 proc. kosztów podatkowych

Adobe Stock
Przedsiębiorca nie może naliczyć sobie 50 proc. podatkowych kosztów. Nawet jeśli zarabia na prawach autorskich.

Albo działalność gospodarcza, albo koszty w wysokości 50 proc. przychodu. Fiskus nie zgadza się, żeby z tej preferencji korzystali przedsiębiorcy. Jeśli wynagrodzenie jest przychodem z działalności gospodarczej, nie można go pomniejszyć o zryczałtowane koszty – tak wynika z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Wystąpił o nią przedsiębiorca wykonujący projekty sieci, instalacji, urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych. Po wykonaniu usługi wystawia fakturę i otrzymuje wynagrodzenie. Czy może pomniejszyć je o 50-proc. zryczałtowane koszty?

Czytaj też: W biznesie nie ma 50-proc. kosztów

Projektant twierdzi, że tak. Są bowiem spełnione formalne warunki ulgi. To, co robi, jest działalnością twórczą w świetle art. 22 ust. 9b pkt 1 ustawy o PIT. Przepis ten wymienia m.in. działalność w obszarze architektury, inżynierii budowlanej i urbanistyki. Projekty są indywidualne i niepowtarzalne, spełniają więc przesłanki utworu w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Przedsiębiorca prowadzi ewidencję pozwalającą na wyodrębnienie czasu poświęconego na twórcze działania. Przenosi też prawa autorskie na kontrahenta.

Skarbówka była jednak innego zdania. Przyznała, że ustawa o PIT nie wyklucza osiągania przez twórców przychodów z majątkowych praw autorskich, w tym z ich odpłatnego zbycia, w działalności gospodarczej. W firmie inaczej jednak ustala się podatkowe koszty. Są nimi wszystkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki, których celem jest uzyskanie przychodu bądź też jego zabezpieczenie. Przedsiębiorcy nie przysługują natomiast 50-proc. zryczałtowane koszty. Stanowi o tym art. 22 ust. 12 ustawy o PIT. Klasyfikacja przychodów z tytułu świadczenia objętych prawami autorskimi usług do źródła „pozarolnicza działalność gospodarcza" eliminuje możliwość stosowania 50-proc. kosztów – czytamy w interpretacji.

Reasumując, przedsiębiorca może odliczyć tylko faktycznie poniesione wydatki. Osoby zarabiające na własnej twórczości przeważnie na tym tracą, bo te wydatki z reguły są mniejsze niż 50 proc. przychodu.

Przypomnijmy, że prawo do 50-proc. kosztów ma wiele twórczych zawodów. Między innymi architekci, pisarze, plastycy, muzycy, naukowcy, aktorzy, reżyserzy, publicyści, tłumacze czy programiści komputerowi. Limit preferencyjnych kosztów to 85 528 zł rocznie.

Numer interpretacji: 0115-KDIT1.4011.378.2020.1. MK

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA