fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wypłata dla żony w kosztach

Fotorzepa, Marta Bogacz
Przedsiębiorca nie rozliczy w rachunku podatkowym wartości pracy swojej małżonki. Inaczej będzie, gdy kupi usługi wykonane przez jej firmę.

Prowadzę działalność gospodarczą. Moja żona jest architektem. Chciałbym, aby na podstawie umowy o dzieło żona wykonała projekt architektoniczny, który wykorzystam na potrzeby prowadzonej działalności. Czy koszt projektu będę mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów? – pyta czytelnik.

Kosztami uzyskania przychodów są koszty ponoszone przez podatników w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy o PIT zawierającym katalog wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów (zob. art. 22 ust. 1 ustawy o PIT). Jak jednocześnie stanowi art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy o PIT, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wartości własnej pracy podatnika, jego małżonka i małoletnich dzieci, a w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej – także małżonków i małoletnich dzieci wspólników.

Niezale...
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA