Spółka, która wypłaciła odszkodowanie poszkodowanemu pracownikowi, musi pomniejszyć je o podatek. Zwolniona z daniny jest natomiast przyznana mu renta. Tak wynika z odpowiedzi ministra finansów na interpelację poselską nr 7091/2018.

Zapytano w niej o zasady rozliczenia świadczeń dla mężczyzny, który miał wypadek w pracy. Doznał ciężkich obrażeń oraz naraził się na bardzo wysokie koszty leczenia oraz rehabilitacji. Pracodawca podpisał z nim ugodę pozasądową, zobowiązując się do wypłaty około 1 mln zł (składało się na to kilka świadczeń, m.in. renta). Potrącił jednak z tych pieniędzy podatek. Czy prawidłowo?

Zdaniem ministra finansów z podatku może być zwolniona otrzymana na podstawie kodeksu cywilnego renta. Tak wynika z art. 21 ust. 1 pkt 3c ustawy o PIT. Przepis ten mówi o rencie wypłacanej w razie uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia przez poszkodowanego, który utracił całkowicie lub częściowo zdolność do pracy zarobkowej, albo zwiększyły się jego potrzeby lub zmniejszyły widoki powodzenia na przyszłość.

Natomiast inne wypłacane na podstawie ugody pozasądowej świadczenia, np. odszkodowanie, są opodatkowane (według skali, czyli 18 albo 32 proc. PIT).