fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prowizje kredytowe dla zagranicznych banków z podatkiem u źródła - wyrok WSA

Adobe Stock
Umowa między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Słowacką w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku szeroko definiuje pojęcie „odsetki". W związku z tym polska spółka, która wypłaca prowizje i opłaty na rzecz banków z siedzibą w Słowacji, powinna pobrać od tych kwot zryczałtowany podatek dochodowy.

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi w wyroku z 25 lutego 2020 r. (I SA/Łd 685/19).

Spółka z siedzibą na terytorium Polski, w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, pozyskała finansowanie kredytowe od konsorcjum bankowego z siedzibą w Słowacji. Wszystkie banki biorące udział w finansowaniu mają swoją siedzibę na Słowacji. W wyniku pozyskania finansowania kredytowego spółka poniosła wiele wydatków na rzecz banków finansujących wchodzących w skład konsorcjum. Wydatki te obejmowały, oprócz odsetek, także wynagrodzenie dla organizatora za zorganizowanie finansowania, prowizję dla agenta za obsługę umowy na finansowanie oraz zapewnienie i administrowanie zabezpieczeniami do umowy finansowania.

Czytaj też:  Spółka zaliczy do kosztów prowizję od kredytu refinansowego

Wnioskodawca powziął wątpliwość, czy zapłacone bankom prowizje i opłaty okołokredytowe są należnościami, o których mowa w art. 21 ustawy o CIT, a także czy dla zach...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA