fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

CIT: darowizna jest opłacalna podatkowo

123RF
Darowizna przekazana na cele pożytku publicznego, po spełnieniu określonych warunków, może być odliczona od podstawy opodatkowania. Darczyńca powinien ująć podlegającą odliczeniu kwotę w rozliczeniu rocznym, a także złożyć informacje CIT-D oraz CIT-8/O.

Przedsiębiorcy niejednokrotnie decydują się na przekazywanie darowizn podmiotom prowadzącym szeroko rozumianą działalność społecznie użyteczną. Legalna definicja umowy darowizny regulowana przepisami kodeksu cywilnego stanowi, że umowa darowizny polega na zobowiązaniu się przez darczyńcę do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. W takim przypadku często występują wątpliwości co do właściwego ujęcia tego typu świadczenia w CIT.

Poza kosztami

Co do zasady, darowizna nie może być uznana za koszt uzyskania przychodów. Wynika to z treści art. 16 ust. 1 pkt 14 ustawy o CIT, zgodnie z którym nie są kosztem darowizny i ofiary wszelkiego rodzaju, z wyjątkiem wpłat na rzecz Polskiej Organizacji Turystycznej. Kosztem uzyskania przychodów mogą być natomiast koszty wytworzenia lub cena nabycia produktów spożywczych, o których mowa w art.  43 ust. 1 pkt 16 ustawy o VAT (upraszczając, przepis ten wyłącza ze wskazanej kategorii napoje alkoho...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA