fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Komandytariusz skorzysta ze zwolnienia z PIT

Pieniądze
Pieniądze
AdobeStock
Preferencja znajdzie zastosowanie jedynie do niewielkich przedsiębiorstw, gdyż tylko w ich przypadku możliwe jest spełnienie warunku dotyczącego braku powiązań między wspólnikami.

Od 1 stycznia 2021 r. nowelizacja ustawy o CIT zrównała, w zakresie statusu podatnika, spółkę komandytową z osobami prawnymi. Tym samym spółka komandytowa została podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, co wywołuje skutek podwójnego opodatkowania osiąganych przez nią dochodów, zarówno na poziomie zysku samej spółki, jak i zysku wypłacanego wspólnikom. Niemniej, do ustawy o PIT wprowadzono zwolnienie części przychodów osiąganych przez komandytariuszy.

Czytaj także: Zwolnienie z CIT: Inwestycyjna furtka się ostała

Dotychczas transparentne podatkowo spółki komandytowe stały się 1 stycznia 2021 r. podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych. Taka zmiana powoduje, że do opodatkowania dochodu wypracowanego przez spółki komandytowe dojdzie na dwóch poziomach. Pierwszym z nich będzie osiągnięcie dochodu przez spółkę komandytową, zaś drugim wypłata zysku wspólnikom. W przypadku komandytariuszy będących osobami fizycznymi, znowelizowane przepisy wprowad...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA