Paweł Janiak

Dokapitalizowanie spółki może być schematem podatkowym

Podwyższenie kapitału zakładowego spółki kapitałowej poprzez wniesienie środków pieniężnych to dosyć powszechna w obrocie gospodarczym czynność, która może wiązać się z obowiązkiem jej zaraportowania.

Koszty podatkowe w CIT: czy usługi IT podlegają limitowaniu

Do niedawna organy i sądy administracyjne powszechnie przyjmowały, że techniczne wsparcie informatyczne usługobiorcy nie ma cech żadnej usługi objętej limitem kosztów. Taką interpretację przepisów zakwestionował jednak WSA w Krakowie.

Podatku u źródła: przychód nierezydenta z udostępnienia urządzeń przemysłowych

Nie każda transakcja związana z nabyciem prawa do użytkowania sprzętu komputerowego podlega podatkowi u źródła. Większość sprzętów nie jest przeznaczona do działalności produkcyjnej, gdyż pełni funkcję biurową i administracyjną.

Transgraniczne połączenie spółek handlowych a Dyrektywa Rady 2009/133/WE

Połączenie spółek z różnych państw UE może budzić wątpliwości wspólników w zakresie podatku od niezrealizowanych zysków. Fiskus uważa jednak, że dotyczące go przepisy nie znajdują tu zastosowania.

Komandytariusz skorzysta ze zwolnienia z PIT

Preferencja znajdzie zastosowanie jedynie do niewielkich przedsiębiorstw, gdyż tylko w ich przypadku możliwe jest spełnienie warunku dotyczącego braku powiązań między wspólnikami.

CIT: nowe środki trwałe ze stałą stawką amortyzacji

Obniżenie wysokości odpisów przez przedsiębiorców strefowych korzystających ze zwolnienia z CIT jest możliwe tylko w odniesieniu do tych składników firmowego majątku, które zostały wprowadzone do ewidencji do końca 2020 r.