Aby zapobiec niebezpiecznym zmianom klimatycznym, w październiku 2014 r. szefowie państw i rządów Unii Europejskiej przyjęli nowe cele dotyczące klimatu i energii na 2030 r., które obejmują m.in. wiążący cel ograniczenia do 2030 roku emisji gazów cieplarnianych w UE o co najmniej 40% poniżej poziomu z 1990 r. Ten cel stanowi także wkład Unii Europejskiej w realizację postanowień porozumienia klimatycznego z Paryża. Aby osiągnąć powyższe cele, Unia Europejska opracowała ambitne prawodawstwo.

Przemysł: System handlu emisjami

Celem unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji (ETS) jest ograniczenie emisji dwutlenku węgla w przemyśle poprzez zobowiązanie firm do posiadania pozwolenia na każdą tonę emitowanego CO2. Firmy muszą kupować pozwolenia za pośrednictwem aukcji. Dodatkowo system oferuje pewne zachęty do pobudzania innowacji w sektorze.

Europejski system handlu uprawnieniami do emisji jest pierwszym i największym na świecie rynkiem uprawnień do emisji dwutlenku węgla. Reguluje około 45% całkowitej emisji gazów cieplarnianych w UE i obejmuje około 11 000 elektrowni i zakładów produkcyjnych w UE. Celem UE jest zmniejszenie do 2030 roku emisji o 43% do 2030 roku w porównaniu z 2005 rokiem.

Ograniczenie emisji dwutlenku węgla z innych sektorów

Sektory nieobjęte systemem handlu emisjami - takie jak transport, rolnictwo, budownictwo i gospodarka odpadami - stanowią prawie 60% ogólnej emisji gazów cieplarnianych w UE. Celem UE jest zmniejszenie emisji pochodzących z tych sektorów o 30% do 2030 r. w porównaniu z 2005 r. By tego dokonać, państwa członkowskie uzgodniły krajowe cele redukcyjne, które są obliczane na podstawie produktu krajowego brutto (PKB) na mieszkańca. Kraje UE o niższych dochodach otrzymają odpowiednie wsparcie, by osiągnąć swoje cele.

Potencjał lasów dla walki ze zmianą klimatu

Lasy pochłaniają rocznie równowartość 10,9% całkowitej emisji gazów cieplarnianych w UE. UE chce wykorzystać ten potencjał do walki ze zmianami klimatycznymi. Przepisy unijne mają m.in. zapobiegać emisjom powodowanym przez wylesianie poprzez zobowiązanie każdego państwa członkowskiego do rekompensowania zmian w użytkowaniu gruntów poprzez lepsze zarządzanie już istniejącymi lasami lub zalesianie.