Organizacją PHH zajmie się kontrolowana przez Skarb Państwa spółka Chopin Airport Development – dotychczas inwestor, operator i administrator hoteli przy polskich lotniskach. Firma ta, jako franczyzobiorca, współpracuje z czołowymi światowymi sieciami: Marriott, Hilton, Best Western czy InterContinental Hotels Group.

- Powołanie Polskiego Holdingu Hotelowego pozwoli odbudować wartość obiektów należących do Skarbu Państwa i korzystać z efektów skali. Realizację tego ważnego dla sektora turystycznego projektu oddajemy w ręce profesjonalistów z branży hotelarskiej, która opracuje model konsolidacji, a następnie będzie mogła rozpocząć integrację aktywów hotelowych rozproszonych dziś między różne podmioty pozostające w domenie państwa – mówi cytowany w komunikacie premier Mateusz Morawiecki.

- Nasze obiekty będą usytuowane zarówno w miastach, jak również w miejscowościach wypoczynkowych, co daje nam szansę budowania oferty nie tylko dla rynku biznesowego, ale również na potrzeby turystów – dodał Marian Cristescu, prezes Chopin Airport Development.

Kontrolowane przez Skarb Państwa podmioty dysponują wieloma obiektami turystycznymi – pisaliśmy o tym wiosną. To np. CS Natura Tour, w której PKP ma ponad 80 proc. udziałów. Firma w portfelu ma 13 obiektów, głównie nad morzem i w górach. KGHM ma notowaną na giełdzie spółkę Interferie, która dziś ma w portfelu osiem obiektów. Pod kontrolą KGHM jest również stworzona w 2011 r. Polska Grupa Uzdrowisk budowana na bazie ośrodków kupowanych od Skarbu Państwa. Pokaźną bazą obiektów dysponują Lasy Państwowe. To 36 ośrodków szkoleniowych, z których praktycznie wszystkie pełnią także funkcję ośrodków wypoczynkowo-rekreacyjnych udostępnianych wszystkim chętnym.