fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nieruchomości

Wyrok frankowy musi wskazywać skutki

123RF
Aneks też podlega kontroli pod względem abuzwyności, tak jak sama umowa.

Stwierdzając nieważność umowy kredytowej sąd powinien zbadać i wskazać jej skutki dla frankowicza. To sedno wyroku Sądu Najwyższego, pierwszego po wyroku TSUE z 3 października w sprawie Dziubak.

Ta sprawa różniła się od typowych sporów frankowych. Małżonkowie zaciągnęli najpierw kredyt złotowy na sfinansowanie budowy domu. Już wtedy bank zasugerował im, że będzie oferował kredyt indeksowany do franka, znacznie tańszego, i wkrótce przekonwertował im kredyt aneksem do umowy. Oferta banku wskazywała, że ryzyko walutowe jest niewielkie, w skrajnym przypadku może dojść do 20 proc., a realnie 9 proc. zmianę kursu należy uznać za drastyczną. Przeliczenie złotówek na franki nastąpiło według tabeli banku z dnia spłaty raty.

Małżonkowie długo nie czekali, by kurs franka gwałtownie wzrósł. Złożyli więc pozew, ale Sąd Okręgowy w Bydgoszczy, a następnie Apelacyjny w Gdańsku nie dopatrzył się nieprawidłowości w aneksie. Uznały, że jego treść była wynikiem negocjacji obu stron, tym bardziej że te same postanowienia zawarte były w regulaminie banku.

Frankowicze odwołali się do Sądu Najwyższego. Ich pełnomocnik mec. Mariusz Korpalski argumentował, że aneks nie wskazywał kwoty kredytu we frankach, a zasady przeliczenia nie były jasne.

SN nakazał powtórzenie procesu.

– Sam wybór banku i danej oferty nie znaczy jeszcze, że z klientem negocjowano indywidualnie jej postanowienia – wskazał sędzia SN Tomasz Szanciło. – Tego faktu bank nie wykazał. TSUE w wyroku z 3 października wskazał, że abuzywnych postanowień, tu: aneksu, nie może zastępować przepisami prawa.

Konieczne jest wskazanie skutku usunięcia fragmentu aneksu, czego sądy nie badały. A są dwie możliwości: że aneks jest ważny w pozostałej części i wtedy jest to kredyt złotowy z oprocentowaniem Libor (niższym) a jeśli jest cały nieważny, to jest powrót do kredytu złotowego.

Sygnatura akt: IV CSK 13/19

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA