Czy adnotacja na zwolnieniu „może chodzić" pozwala choremu funkcjonariuszowi np. na udział w polowaniu?

Nie. Adnotacja na zaświadczeniu lekarskim o treści „chory może chodzić" oznacza, iż choroba nie wymaga leżenia w łóżku. Taki zapis upoważnia funkcjonariusza jedynie do wykonywania zwykłych czynności życia codziennego, np. poruszania się po mieszkaniu, udania się na zabieg czy kontrolę lekarską (wyrok SA z 12 listopada 2002 r., III AUa 3189/01). Nie upoważnia zaś do udziału w wielogodzinnych, często nocnych polowaniach.

Podejmowanie się innych zajęć, niezwiązanych z leczeniem i niezaleconych przez lekarza, należy traktować jako korzystanie ze zwolnienia lekarskiego w sposób niezgodny z jego przeznaczeniem. Jak uznał bowiem WSA w Szczecinie (wyrok z 3 czerwca 2015 r., II SA/ Sz 211/ 15), który rozpatrywał skargę funkcjonariusza na wymierzenie mu kary ostrzeżenia o niepełnej przydatności do służby na zajmowanym stanowisku za udział w takiej imprezie, za niezgodne z celem zwolnienia uznaje się takie postępowanie, które w powszechnym odczuciu jest nieodpowiednie dla osoby chorej i może nasuwać wątpliwości co do rzeczywistego stanu jej zdrowia.

WSA przypomniał, iż policjanci mają prawny obowiązek przestrzegania prawa, a także strzeżenia honoru, godności i dobrego imienia służby oraz respektowania zasad etyki zawodowej. W jego ocenie policjant swoim zachowaniem naruszył wskazane wyżej normy i powinności. Wykazał się przy tym brakiem lojalności wobec pracodawcy i współpracowników, obciążonych w tym czasie dodatkowymi obowiązkami służbowymi. Sąd uznał zatem wymierzenie mu wspomnianej kary dyscyplinarnej za usprawiedliwione.

podstawa prawna: ustawa z 6 kwietnia 1990 r. o Policji (tekst jedn. DzU z 2015 r., poz. 355 ze zm.)