fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Medycyna i zdrowie

Kółko, okrąg, elipsa i poglądy polityczne

materiały prasowe
Test na rozpoznawanie figur geometrycznych świadczy o osobowości człowieka, a nawet o jego poglądach politycznych.

Do takiego wniosku prowadzą wyniki badań przeprowadzonych przez Tylera G. Okimoto z University of Queensland w Brisbane w Australii oraz Dena M. Grometa z University of Pennsylvania w Filadelfii. Wiadomość o tym zamieszcza „Journal of Personality and Social Psychology".

Naukowcy poddali testom grupę ochotników, których poglądy polityczne, społeczne oraz ogólne cechy charakteru znali. Pokazywano im różne figury geometryczne zbliżone do okręgu, kwadratu, trójkąta. – To, co badani widzieli, wiązało się z ich poglądami na politykę społeczną, na system kar, podatki itp. – wyjaśniają naukowcy.

Na przykład, testowanym osobom zadawali pytanie, czy figura na pokazywanej im ilustracji jest okręgiem, a jeśli nawet nie jest, czy go w ogóle przypomina.

Testowani nie wiedzieli, przed udzieleniem odpowiedzi, co oznacza odpowiedź twierdząca lub przecząca. Okazało się, że osoby widzące na ilustracji okrąg lub kształt do niego zbliżony, są towarzyskie, komunikatywne, empatyczne, plotkarskie, nieco naiwne i ufne w kontaktach z ludźmi; poza tym to liberałowie oczekujący od rządu wspierania bezrobotnych, ubogich, bezdomnych; okrąg w tym teście oznacza akceptację dla związków lesbijskich i homoseksualnych, zgodę na legalizację marihuany jako środka leczniczego.

Jeśli odpowiedź brzmiała: „nie, to w żadnym razie nie jest okrąg" - takiej osobie bliżej jest do grupy konserwatystów opowiadających się za pielęgnowaniem tradycji, więzi rodzinnych, silną armią, natomiast osoby te są przeciw prostytucji, narkotykom, są niechętne imigrantom.

Badania Okimoto i Grometa są bardzo interesujące, ale nie są nowością na gruncie psychologii. Już w 1978 roku dr Susan Dellinger opracowała Psycho-Geometrics System – unikatowy praktyczny system psychogeometryczny służący do analizy cech osobowości każdego człowieka. Jednak, jak podkreśla dr Dellinger, celem testów psychogeometrycznych nie jest dogłębne, oparte na niepodważalnych naukowych postawach poznawanie samego siebie. Testy to działanie ułatwiające skuteczne porozumiewanie się z ludźmi o odmiennych charakterach i poglądach – także politycznych.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA