Niesporczaki pomogą nam zachować młodość? „Klucz do zahamowania procesu starzenia”

Białka niesporczaków – niezwykle małych bezkręgowców, które nierzadko nazywa się „niezniszczalnymi” – zdaniem naukowców mogą spowalniać procesy zachodzące w ludzkich komórkach. Jak oceniają eksperci, ich najnowsze odkrycie może być kluczem do zahamowania procesu starzenia w naszym organizmie.

Publikacja: 27.03.2024 11:49

Białka niesporczaków mogą spowalniać procesy zachodzące w ludzkich komórkach – twierdzą naukowcy.

Białka niesporczaków mogą spowalniać procesy zachodzące w ludzkich komórkach – twierdzą naukowcy.

Foto: AdobeStock

Niesporczaki to typ pospolitych, bardzo małych zwierząt bezkręgowych, zaliczanych do grupy pierwoustych. Zasiedlają one rozmaite siedliska – przede wszystkim wodne lub wilgotne. Te niezwykłe, mikroskopijne stworzenia, słyną z tego, że są bardzo wytrzymałe – milimetrowe bezkręgowce są w stanie przetrwać zarówno silne mrozy jak i upały. Mogą one także przetrwać między innymi w próżni czy w warunkach bardzo wysokiego ciśnienia – nierzadko nazywa się je wręcz „niezniszczalnymi”.  Teraz naukowcy odkryli jeszcze jedną niezwykłą właściwość tych zwierząt – okazało się, że białka niesporczaków mogą spowalniać procesy zachodzące w ludzkich komórkach.

Naukowcy: Białka niesporczaków mogą spowalniać procesy zachodzące w ludzkich komórkach

Opublikowane w czasopiśmie naukowym "Protein Science" badanie wskazuje, że białka niesporczaków spowalniają metabolizm zachodzący w ludzkich komórkach. 

Główna autorka badania Silvia Sanchez-Martinez z University of Wyoming, wyjaśnia, że stworzenia te potrafią przetrwać w ekstremalnych warunkach, gdyż wchodzą w stan biostazy. Jak zaznaczyła ekspertka, wykorzystują one do tego procesu białka, które tworzą wewnątrz komórek żele spowalniające procesy życiowe. Biostaza jest stanem, w którym w organizmie zatrzymują się wszelkie reakcje chemiczne. - Kiedy wprowadzamy te białka do ludzkich komórek, spowalniają one ich metabolizm, tak jak dzieje się to u niesporczaków. To zadziwiające - powiedziała. - Do tego, gdy ludzkie komórki z białkami niesporczaków wprowadzimy w stan biostazy, stają się one bardziej odporne na stres - podkreśliła. 

Czytaj więcej

Dlaczego niesporczaki są niezniszczalne? Naukowcy twierdzą, że poznali sekret

Badanie: Niesporczaki pomogą zachować człowiekowi młodość? Odkrycia kluczem do zahamowania procesu starzenia w ludzkim organizmie

Co więcej, badania wykazały, że proces ten jest odwracalny. - Gdy stres zostaje złagodzony, żele niesporczaków rozpuszczają się, a ludzkie komórki powracają do normalnego metabolizmu - mówi profesor Thomas Boothby, jeden z współautorów badania. Zdaniem eksperta odkrycie to może być kluczem do zahamowania procesu starzenia w naszym organizmie oraz pomóc w stworzeniu nowych metod leczenia różnych chorób. 

O niesporczakach głośno było między innymi po tym, jak w wyniku katastrofy izraelskiej sondy Bereszit, która w kwietniu 2019 roku rozbiła się przy próbie lądowania na powierzchni Księżyca, pierwotniaki te znalazły się na powierzchni Księżyca, gdzie mogą przetrwać nawet kilkadziesiąt lat. Zwierzęta te są w stanie wrócić do życia nawet po dekadzie od momentu, w którym zostaną kompletnie wysuszone. Jak wykazano, są w stanie przetrwać również w próżni kosmicznej.

Nauka
Kto przetrwa wojnę atomową? Mocarstwa budują swoje "Arki Noego"
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Nauka
Czy wojna nuklearna zniszczy cała cywilizację?
Nauka
W Australii odkryto nowy gatunek chrząszcza. Odkrywca pomylił go z ptasią kupą
Nauka
Sensacyjne ustalenia naukowców. Sfotografowano homoseksualny akt humbaków
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Nauka
Deszcz podczas burzy może uratować życie. Mokra skóra zmniejsza skutki pioruna