Krzysztof Kowalski

Krzysztof Kowalski

absolwent Wydziału Historii Uniwersytetu Warszawskiego, dziennikarz, publicysta, archeolog, autor książek popularnonaukowych

Wikińska furia utrwalona w genach

Panuje swoista moda na wikingów. W wielu krajach Europy, także w Polsce, podejmowane są wyprawy ich szlakami, a muzealne wystawy poświęcone ich kulturze mają zapewnioną frekwencję. W Rydzewie koło Giżycka budowane są kopie łodzi wikingów.

Miliony dolarów na naukową mrzonkę

Natrętna myśl, pomysł stale zaprzątający umysł, chorobliwe opanowanie psychiki przez nawracającą ideę prześladowczą – tak definiuje się idée fixe. Uczonym zdarza się to także, np. naukową idée fixe jest przywracanie do życia wymarłych gatunków.

Krzysztof Kowalski: Smardze je się oczami

„Panienki za wysmukłym gonią borowikiem,/ którego pieśń nazywa grzybów pułkownikiem. Wszyscy dybią na rydza; ten wzrostem skromniejszy/ i mniej sławny w piosenkach, za to najsmaczniejszy". Adam Mickiewicz, „Pan Tadeusz", Księga III

Kolumb, syfilis i wykopaliska

Wystarczyło odkrycie średniowiecznej zbiorowej mogiły, aby podważyć teorię z zakresu historii medycyny ugruntowaną od pięciuset lat.

Niektórzy wracają do prehistorii

To, z czym mamy do czynienia teraz, zaczęło się wiele tysięcy lat temu. Natura stanęła wówczas na wysokości zadania, natomiast ludzie nie byli wtedy w stanie jej dopomóc. Obecnie możemy wspomagać naturę, jednak nie w pełni stajemy na wysokości zadania.

Republika nie potrzebuje uczonych

Dzięki najnowszej technologii wyszedł na jaw sekret sprzed 232 lat: słynny malarz Jacques-Louis David ukrył oznaki bogactwa na portrecie słynnego naukowca Antoine'a Laurenta de Lavoisiera wraz z małżonką Marie-Anne. Było to tuż przed rewolucją francuską.

Rzetelność na festynie

„Ze względu na optymistyczny rozwój sytuacji związanej z pandemią Covid-19 oraz postęp programu szczepień pragniemy poinformować, że XXVI Festyn Archeologiczny w Muzeum Archeologicznym w Biskupinie, po ubiegłorocznej przerwie, odbędzie się w dniach 11–14 września" – ogłosili organizatorzy.

Jerzy Porębski: Ze Świnoujścia do Walvis Bay

Na wieczną wachtę odszedł Jerzy Porębski, żeglarz, doktor oceanografii biologicznej, naukowiec z gitarą, twórca i wykonawca pieśni spod żagli, czyli szant. Rozsławił polskie szanty po całym świecie.

Krzysztof Kowalski: Mielcarz, smolarz, młynarz...

Jan Czesław Moniuszko, syn kompozytora Stanisława, namalował w 1904 r. obraz „U płatnerza". Znajduje się on w zbiorach Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. U mnie na ścianie wisi kopia sporządzona ręką mojego stryja Kazimierza. Gdy Moniuszko malował tę scenę, wszyscy wiedzieli, kim jest płatnerz. A dziś?

O kalarepie i narodowej krzepie

„Na straganie w dzień targowy takie słyszy się rozmowy: – Może pan się o mnie oprze, pan tak więdnie, panie koprze. – Cóż się dziwić, mój szczypiorku, leżę tutaj już od wtorku..." Jan Brzechwa