Dziennik "New York Times" napisał, że specjalna aplikacja Facebook dla producentów telefonów umożliwia im ściągnięcie danych nie tylko swoich użytkowników, ale też ich znajomych. Dziennik oskarża Facebooka o udostępnianie producentom telefonów prywatnych danych użytkownika i jego znajomych nawet po tym, jak Mark Zuckerberg zapowiedział, że portal nie będzie udostępniał takich danych.

Dane użytkowników Facebooka trafiły do ponad 60 firm, m.in. do Apple, Samsunga oraz Microsoft, a także BlackBerry oraz Amazona.

Dzięki tym danym producenci smartfonów mogli się dowiedzieć o tym, jakiego są wyznania, jakie są ich sympatie polityczne, status związku, a także na jakich wydarzeniach planują się pojawić. Prawdopodobnie mieli także dostęp do ich zdjęć i to mimo wyłączonej opcji udostępniania danych.

W 2014 r. Facebook ograniczył twórcom aplikacji dostęp do danych znajomych użytkownika, który z aplikacji korzysta, ale według "New York Timesa" wyłączeni zostali z tego producenci telefonów.

Facebook twierdzi, że nie wie o jakichkolwiek nadużyciach w związku z wykorzystywaniem danych z aplikacji, ale w kwietniu tego roku zdecydował się na wygaszenie programu i rezygnacje z aplikacji. Dziennik twierdzi, że części umów z firmami zewnętrznymi jednak nie zawieszono i wciąż obowiązują.