fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Literatura

Sensacyjne premiery Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

Fotorzepa, Jakub Ostałowski
100 lat temu urodził się Gustaw Herling-Grudziński, autor „Innego świata” o sowieckich łagrach, żołnierz Andersa, twórca „Dziennika pisanego nocą”, który publikował na łamach naszego „Plusa-Minusa”.

Gustaw Herling-Grudziński, więzień łagrów, uczestnik bitwy o Monte Casino, współzałożyciel Instytutu Paryskiego i miesięcznika „Kultura”, był jedną z najwybitniejszych postaci życia intelektualnego XX w., surowo rozliczającego Polskę, Polaków i siebie.

W Roku Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, jaki uchwalił Sejm RP, prawdziwą sensacją będzie trzytomowa korespondencja Herlinga-Grudzińskiego z Jerzym Giedroyciem z lat 1944–1996. 

Pierwszy z zaplanowanych trzech tomów ukaże się w czerwcu, drugi jesienią nakładem Wydawnictwa Literackiego, wydającego pisarza w kraju od 1997 r.

Jak się dowiedzieliśmy, w ostatnim tomie korespondencji znajdziemy analizy i prognozy pisarza dotyczące również polityków decydujących dziś o polskiej polityce. 

Niespodzianką będzie też planowany na jesień tom listów Gustawa Herlinga-Grudzińskiego i Sławomira Mrożka z lat 1959-1998. 

Już ukazało się wznowienie „Innego Świata”, także w formie audio-booka. 

Od 29 maja możemy się spodziewać w księgarniach pod szyldem „Dzieł zebranych” drugiego tomu „Dziennika pisanego nocą”, a jesienią tomu „Rozmów („Rozmowy w Dragonei” i Rozmowy w Neapolu”).

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA