Co czytają Polacy, poza kryminałami, że gwałtownie wzrosło czytelnictwo

Aż o 9 punktów procentowych wzrosło czytelnictwo książek w porównaniu z ostatnimi latami. To jednocześnie najwyższy poziom od 10 lat - wynika z raportu Biblioteki Narodowej.

Publikacja: 06.04.2024 14:45

Zeszłoroczny wynik jest szczególnie wysoki w porównaniu z wynikami pomiarów Biblioteki Narodowej w l

Zeszłoroczny wynik jest szczególnie wysoki w porównaniu z wynikami pomiarów Biblioteki Narodowej w latach 2021 i 2022

Foto: Adobe Stock

Ta informacja wielu może przerazić lub doprowadzić do śmiechu przez łzy, jednak fakt, że 43% Polaków przeczytało w 2023 roku co najmniej jedną książkę oznacza poprawę.

Biblioteki czynne w soboty

Wzrosło także zainteresowanie bibliotekami, szczególnie u młodych mężczyzn w wieku 25–39 lat. Stopniowo zmienia się też sposób pozyskiwania informacji o książkach. Coraz większą rolę odgrywa Internet, a szczególnie serwisy społecznościowe.

Zeszłoroczny wynik jest szczególnie wysoki w porównaniu z wynikami pomiarów Biblioteki Narodowej w latach 2021 i 2022, kiedy to czytelnictwo książek w Polsce utrzymywało się na poziomie 34%.

W latach 2021 i 2022 czytelnictwo książek w Polsce utrzymywało się na poziomie 34%

Potwierdza on zmianę, jaka dokonała się w bibliotekach. Przyczynił się do niej m.in. wpisany w Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa wymóg otwarcia bibliotek publicznych w co najmniej połowę sobót w ciągu roku. Poszerzenie dostępności bibliotek sprawiło, że częściej zaczęli odwiedzać je zwłaszcza mężczyźni w wieku 25–39 lat.

Promocja książek na TikToku, BookTube i YouTube

W badaniu stanu czytelnictwa w 2023 roku po raz pierwszy uwzględniono dodatkowe sposoby pozyskiwania informacji o książkach. Coraz większą rolę w tym zakresie odgrywa internet (multimedialne podcasty, vlogi, krótkie filmy, wpisy influencerów rekomendujące książki), a szczególnie serwisy społecznościowe, które umożliwiają czytanie przy pomocy platform, takich jak: BookTok na  czy też Instagram. Badanie odnotowało grupę 7% czytelników korzystających z tych źródeł informacji o książkach.

Czytaj więcej

Czasy AI nie wykluczają książki i czytania

Z raportu wynika, że czytają przede wszystkim osoby uczące się i studiujące (68%), a są nimi w większości kobiety, które nadal chętniej spędzają czas z książką niż mężczyźni (odpowiednio 50% i 36%). Tak jak w poprzednich latach prawdopodobieństwo czytania książek jest odwrotnie proporcjonalne do wieku. Im starsi respondenci, tym mniej wśród nich czytelników.

Lubimy non fiction

W 2023 r. wśród najpoczytniejszych w Polsce książek była literatura kryminalna. Warto jednak zauważyć, że jej udział spadł z 32 proc. w 2022 r do 28 proc. w ubiegłym. Jednocześnie wzrosło zainteresowanie non fiction (biografie, publicystyka, historia XX wieku) z 16 do 17 proc., zaś w segmencie reportaże i literatura podróżnicza – z 9 do 11 proc.

Jednocześnie spadło zainteresowanie literaturą piękną powstałą po 1918 r. – z 14 do 12 proc., ale wzrosło klasyką (z 7 na 8 proc.). Beletrystyka dla młodzieży zanotowała skok z 2 do 4 proc.

Czytaj więcej

Niemcy: Co czwarty czwartoklasista nie potrafi dobrze czytać

Najpopularniejszym źródłem czytanych książek są zakupy (48%), pożyczanie książek od rodziny, znajomych (29%), prezenty (29%), a także domowy księgozbiór (16%).

Biblioteka Narodowa prowadzi systematyczne badania czytelnictwa książek już od przeszło trzech dekad. Raport powstał na podstawie sondażu przeprowadzonego jesienią 2023 r. Tak jak w poprzednich latach został zrealizowany metodą CAPI (Computer Assisted Personal Interview) na ogólnopolskiej próbie reprezentatywnej Polek i Polaków w wieku co najmniej 15 lat.

Ta informacja wielu może przerazić lub doprowadzić do śmiechu przez łzy, jednak fakt, że 43% Polaków przeczytało w 2023 roku co najmniej jedną książkę oznacza poprawę.

Biblioteki czynne w soboty

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Literatura
Targi Książki i Mediów VIVELO – 750 spotkań autorskich i 200 wydarzeń towarzyszących na PGE Narodowym
Literatura
Nie żyje Alice Munro, pisarka i noblistka
Literatura
Nosowska, Mindewicz-Puacz, Hołownia, Kuciel-Frydryszak, Puzyńska na Targach VIVELO
Literatura
Pulitzer’24: najważniejsze książki o Palestynie, czarnoskórych i wojnie
Literatura
Nie żyje Paul Auster