- Tym samym na 19 budynków w Polsce certyfikowanych na tak wysokim poziomie, osiem stanowią biurowce Adgar Poland. Proces certyfikacji przeprowadziła międzynarodowa firma doradcza Colliers International - podają przedstawiciele Adgara. Trzy pierwsze obiekty z kompleksu Adgar Park West na warszawskiej Ochocie zielony certyfikat LEED Gold dostały maju. Wcześniej, w sierpniu 2017 r., uzyskały go Adgar Wave i Adgar Bit, a we wrześniu 2015 r. trzy budynki biurowe tworzące kompleks Adgar Plaza na warszawskim Mokotowie.

- Ekologiczne rozwiązania potwierdzone certyfikatem LEED Gold to realne oszczędności w eksploatacji budynków, dla nas jest to jednak coś więcej - mówi Artur Filipiuk, dyrektor operacyjny Adgar Poland. - Najemcom chcemy zaoferować przyjazną i komfortową przestrzeń do pracy i życia. Dlatego dwa lata temu wprowadziliśmy koncept cocreatingowy Brain Embassy, a teraz pionierski model najmu biurowego BeYOURSeLF. Proponujemy wiele udogodnień. Tworzymy rozwiązania, które sprawiają, że tradycyjnie pojmowana przestrzeń do pracy zmienia się w przestrzeń do życia. Podczas procesu certyfikacji audytorzy biorą pod uwagę rozwiązania, które pozwalają oszczędzać i energię, i wodę, które minimalizują zużycie środków chemicznych. Ważny jest też sposób zarządzania odpadami, a także wykorzystanie ekologicznych, pochodzących z recyklingu materiałów. - Jednym z rozwiązań stosowanych w naszych budynkach są specjalistyczne filtry antysmogowe, które oczyszczają powietrze o ponad 97 proc. - podaje Artur Filipiuk. - Najemcy mają do dyspozycji m.in.: kluby fitness, przedszkola, kawiarnie, ekologiczne myjnie, bezpłatne wypożyczalnie rowerów, stacje napraw rowerów, rowerownie, prysznice. Pracownicy doceniają również zielone przestrzenie wokół budynków.

Amerykański system certyfikacji LEED, czyli Leadership in Energy and Environmental Design, został opracowany w 1993 roku przez U.S. Green Building Council (USGBC), organizację zrzeszającą specjalistów z sektora budowlanego. - LEED, który obok brytyjskiego BREEAM jest drugim na polskim rynku systemem certyfikacji ekologicznej budynków, ma cztery poziomy ocen (Certified, Silver, Gold i Platinium) przyznawane zależnie od liczby zdobytych punktów - wyjaśniają eksperci Adgar Poland. - Certyfikat potwierdza efektywne wykorzystanie zasobów naturalnych, zmniejszone zapotrzebowanie na energię elektryczną i ograniczoną emisję gazów cieplarnianych. Budynek zdobywa punkty w ramach pięciu kategorii środowiskowych: utrzymania terenów zewnętrznych i udogodnień komunikacyjnych, zużycia wody, efektywności energetycznej, jakości środowiska wewnętrznego oraz gospodarki materiałami i odpadami.

- Certyfikacja LEED stanowi potwierdzenie świadomego podejścia właściciela i zarządcy do zrównoważonego zarządzania i ekologii - dodaje Andrzej Gutowski, dyrektor w dziale Certyfikacji Zielonych Budynków Colliers International. - Spełnienie wszystkich wymagań stawianych firmom starającym się o certyfikat na poziomie Gold to niełatwe zadanie i czasochłonny proces.