Komorowski wezwany do prokuratury ws. katastrofy smoleńskiej

- Do dzisiaj trwają straszne oskarżenia o zdradę, zamach, spisek przeciwko prezydentowi. Są do tej pory ściągani po prokuraturach politycy poprzedniej ekipy - powiedział w Polsat News były prezydent Bronisław Komorowski, informując, że został wezwany na przesłuchanie w postępowaniu dotyczacym niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych po katastrofie w Smoleńsku.

Aktualizacja: 10.04.2018 15:42 Publikacja: 10.04.2018 14:40

Komorowski wezwany do prokuratury ws. katastrofy smoleńskiej

Foto: Fotorzepa/Adam Burakowski

- Ja też się wybieram w najbliższym czasie do prokuratury, będę przesłuchiwany. To osobiście boli, ale jest dramatycznym dysonansem w stosunku do wspólnotowego przeżywania żałoby w pierwszych dniach - mówił były prezydent.

Tymczasem po ośmiu latach od tragedii z 10 kwietnia 2010 r. prokuratura nie znalazła nowych faktów.

Gdy PiS w 2015 r. przejął władzę, wydawało się, że śledztwo prokuratury w sprawie katastrofy smoleńskiej, w której zginął prezydent Lech Kaczyński z małżonką i 94 inne osoby, nabierze impetu. Zwłaszcza że otworzyły się wszystkie państwowe „szuflady", które mogłyby skrywać błędy i zaniechania poprzedników.

Pierwszą decyzją było zabranie śledztwa wojskowym i oddanie go prokuratorom cywilnym. W kwietniu 2016 r. sprawę przejął zespół śledczych nr 1 Prokuratury Krajowej. Mieli się nią zajmować najlepsi i najbardziej doświadczeni prokuratorzy. Niestety, od tego czasu nie wydarzyło się nic, co mogłoby oznaczać przełom w ustaleniach.

Nie udało się też sprowadzić wraku samolotu do Polski ani postawić zarzutów kontrolerom lotu. Jako pierwszy próbował je postawić w kwietniu 2015 r. ówczesny prokurator generalny Andrzej Seremet. Chodziło o zarzut nieumyślnego sprowadzenia katastrofy przez jednego z kontrolerów i umyślnego sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy w przypadku drugiego. Prokuratura wojskowa wysłała im wówczas wezwania do stawienia się na przesłuchanie w charakterze podejrzanych. Bezskutecznie.

Do dziś niewiele się zmieniło. Czytaj więcej

Bronisław Komorowski ma zostać przesłuchany w czwartek 12 kwietnia.

- Bardzo szybko dały o osobie znać nastroje wynikające z chęci politycznego rozegrania żałoby i całego dramatu. To trwa do dzisiaj - dodał poprzednik Andrzeja Dudy.

10 kwietnia 2010 roku Bronisław Komorowski piastował urząd marszałka Sejmu. Po śmierci w Smoleńsku prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Komorowski stał się p.o. obowiązki głowy państwa.

- Po pierwsze miałem poczucie ogromnej, gigantycznej odpowiedzialności. Po drugie jakąś ufność, jak w opatrzność Bożą, że podołam tym trudnym zadaniom. Po trzecie, miałem wewnętrzne, głębokie przekonanie, że trzeba się skoncentrować na tym, co najważniejsze, a więc na stabilizacji państwa i na wykonaniu konstytucji - wspominał Komorowski w Polsat News.

Trzy miesiące później kandydat wystawiony przez Platformę Obywatelską wygrał przedterminowe wybory. Funkcję sprawował do 2015 roku, gdy w drugiej turze przegrał z Andrzejem Dudą.

W środę o godz. 13-tej zaprezentowany zostanie w siedzibie Departamentu Wojskowych Spraw Zagranicznych MON w Warszawie raport techniczny podkomisji badającej katastrofę smoleńską.

W poniedziałek Antoni Macierewicz mówił, że w raporcie w sposób "wyczerpujący i wiarygodny" opisana zostanie główna przyczyna katastrofy smoleńskiej.

W wywiadzie, którego udzielił "Gazecie Polskiej" stwierdził, że Rosjanie też nie mieli wątpliwości co do wybuchu.

- Ja też się wybieram w najbliższym czasie do prokuratury, będę przesłuchiwany. To osobiście boli, ale jest dramatycznym dysonansem w stosunku do wspólnotowego przeżywania żałoby w pierwszych dniach - mówił były prezydent.

Tymczasem po ośmiu latach od tragedii z 10 kwietnia 2010 r. prokuratura nie znalazła nowych faktów.

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Wydarzenia
RZECZo...: powiedzieli nam
Wydarzenia
Nie mogłem uwierzyć w to, co widzę
Wydarzenia
Polscy eksporterzy podbijają kolejne rynki. Przedsiębiorco, skorzystaj ze wsparcia w ekspansji zagranicznej!
Materiał Promocyjny
Jakie możliwości rozwoju ma Twój biznes za granicą? Poznaj krajowe programy, które wspierają rodzime marki
Wydarzenia
Żurek, bigos, gęś czy kaczka – w lokalach w całym kraju rusza Tydzień Kuchni Polskiej