Dyscyplinarka: czy złe intencje pracownika wyłączą ochronę prawną?

Nawet jeśli pracownik otrzyma oświadczenie o zwolnieniu dyscyplinarnym po upływie miesięcznego terminu, okoliczności sprawy mogą przesądzić o oddaleniu jego odwołania.

Publikacja: 23.10.2019 17:00

Dyscyplinarka: czy złe intencje pracownika wyłączą ochronę prawną?

Foto: Adobe Stock

- Prowadzę w Polsce firmę. W czasie mojej rocznej nieobecności kierował nią wyznaczony pracownik. Mimo że zakład funkcjonował wtedy na granicy wypłacalności, przyznał on sobie premię, a także podwyższył pensję, przy jednoczesnym obniżeniu etatu. Nie był do tego upoważniony. Zwolniłem go dyscyplinarnie, zarzucając mu celowe działanie na szkodę firmy. Jednak pisemne oświadczenie o zakończeniu współpracy w tym trybie etatowiec otrzymał po upływie miesięcznego terminu od uzyskania przeze mnie informacji na temat zdarzeń uzasadniających rozstanie bez zachowania okresu wypowiedzenia. Stało się tak, ponieważ uchylał się od odbioru przesyłki poleconej zawierającej moje pismo o dyscyplinarnym rozwiązaniu umowy z jego winy. Sprawa trafiła do sądu. Były pracownik domaga się alternatywnie przywrócenia do pracy albo odszkodowania za bezprawną dyscyplinarkę, powołując się na fakt przekroczenia przeze mnie terminu określonego w art. 52 § 2 kodeksu pracy o tydzień. Czy jego żądanie jest uzasadnione? – pyta czytelnik.

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów